W czwartek początek astronomicznej zimy

AKTUALNOŚCI, POGODA, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Rankiem w najbliższy czwartek Słońce wstąpi w znak Koziorożca rozpoczynając tym samym astronomiczną zimę – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.Moment przesilenia zimowego i tym samym początek astronomicznej zimy wypada w tym roku 22 grudnia o godzinie 6.30 naszego czasu.

pixaio/stock.xchng


Jak opisał naukowiec, orbita okołosłoneczna Ziemi wyznacza w przestrzeni płaszczyznę, którą astronomowie nazywają ekliptyką. Ekliptyka ta zrzutowana na rozgwieżdżone niebo przecina 13 gwiazdozbiorów: 12 dobrze znanych gwiazdozbiorów zodiakalnych i konstelację Wężownika. W tych właśnie trzynastu gwiazdozbiorach możemy obserwować Słońce na przestrzeni całego roku.

„Gdyby oś obrotu naszej planety była nachylona pod kątem 90 stopni do ekliptyki, to nie mielibyśmy pór roku. Na każdej szerokości geograficznej dzień trwałby zawsze tyle samo czasu, a Słońce zawsze górowało na jednej i określonej wysokości. Taka sytuacja panuje na przykład na Merkurym” – wyjaśnił dr Olech.

Na szczęście – dodał astronom – oś obrotu Ziemi tworzy kąt 66.5 stopnia z ekliptyką, dzięki czemu na naszej planecie występują zmiany pór roku spowodowane różną długością dnia.

Ze względu na nachylenie osi obrotu Ziemi do ekliptyki, ekliptyka tworzy kąt 23.5 stopnia z równikiem niebieskim (czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską). Słońce może więc znajdować się od 23.5 stopnia pod równikiem niebieskim do 23.5 stopnia nad nim. „W pierwszym przypadku, na półkuli północnej, nasza dzienna gwiazda przebywa bardzo krótko nad horyzontem, a my nazywamy ten dzień przesileniem zimowym lub początkiem astronomicznej zimy. Pół roku później mamy do czynienia z drugim przypadkiem. Występuje przesilenie letnie, Słońce najdłużej przebywa nad horyzontem rozpoczynając tym samym astronomiczne lato” – tłumaczył naukowiec.

W tym roku najniżej pod równikiem Słońce znajdzie się właśnie 22 grudnia o godzinie 6.30. „Nasza dzienna gwiazda wstąpi wtedy w znak Koziorożca i rozpocznie tym samym astronomiczną zimę. Tego dnia w Warszawie Słońce wzniesie się maksymalnie tylko niespełna 15 stopni nad horyzont, a dzień będzie trwał tylko 7 godzin i 42 minuty” – powiedział dr Olech.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy

  • Pinezka

    Może i kalendarzowo się zaczyna, ale na szczęście pogoda na to nie wskazuje. Całe szczęście śniegu nie ma i najbardziej bym się cieszyła gdyby nie spadł w ogóle. Nie przeszkadzałyby mi święta bez białego puchu! Wręcz przeciwnie. Ale nie ma co, pewnie zima przyjdzie i to taka porządna, że trzeba będzie na siebie ubierać po kilka swetrów. Wróciłam niedawno z lasta z Egiptu gdzie zażywałam kąpieli słonecznych ( było 20 stopni) i nie powiem, do ładnej pogody się przyzwyczaiłam. Nie chciałam wracać do zimnej Polski, wolałabym cały czas wygrzewać się w Sharm. Ale nie ma tak dobrze, musiałam wrócić do pracy. Aczkolwiek już mam zaplanowany następny wyjazd, w kwietniu do Turcji. Znalazłam nie drogą wycieczkę, a ponad to jeszcze zniżkę 25% za wczesną rezerwację. No to zarezerwowałam.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry