Tech: Otwarto laboratorium fizyczne w Centrum Nauki Kopernik

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, POLSKA, TECHNOLOGIE

„Laboratoria CNK to wzorce dla polskiej edukacji. Liczę na to, że po pierwszym okresie szoku, zachwytu (nad tym), na jakim to jest poziomie, te narzędzia (…) trafią stopniowo do szkół” – stwierdził podczas wtorkowego otwarcia podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Zbigniew Marciniak. Przypomniał, że nauczyciele podczas lekcji fizyki w szkołach, mają obowiązek pokazywania eksperymentów.

Przewodniczący Rady Programowej CNK prof. Łukasz Turski zauważył jednak, że – mimo tego obowiązku – nauczyciele boją się wpuszczać uczniów do laboratoriów, bo – jak żartował – a to ktoś na chemii wypali sobie dziurę w bluzce, a to kogoś lekko kopnie prąd. „A to jest właśnie elementem wykształcenia, poznawania przyrody!” – podkreślił naukowiec. Dodał, że w laboratorium CNK dzieci będą się uczyć, jak korzystać z narzędzia eksperymentalnego, jakim jest mózg.

„Te laboratoria są po to, by pobudzać pierwotną ciekawość. By zadawać przyrodzie pytania i odpowiadać na nie za pomocą eksperymentów” – zadeklarował Jacek Błoniarz-Łuczak, koordynator laboratorium. Dyrektor CNK, Robert Firmhofer zachwalał zaś, że laboratorium pozwoli uczyć się fizyki w „sposób absolutnie niedogmatyczny”.

Uczestnicy zajęć w laboratorium fizycznym będą się przyglądać z bliska światłu, falom i drganiom, zjawiskom termicznym i akustycznym. Do badań będą wykorzystywane profesjonalne urządzenia pomiarowe, m.in. ultradźwiękowe detektory ruchu, kamery termowizyjne, mierniki promieniowania.

Zajęcia będą wykonywane według jednego z dwóch scenariuszy. Jeden z nich przewiduje wykorzystywanie drgań do pomiaru masy. Uczestnicy będą konstruować wagi, w których elementem pomiarowym ma być drgający obiekt. Wagi takiego typu naukowcy mogą wykorzystywać np. do pomiaru wagi bakterii.

W drugim wariancie uczestnicy zajęć zajmą się mieszaniem i rozszczepianiem światła – będą się mogli przekonać, że w świetle zielonego lasera pęka czerwony balon, ale zielony pozostaje nietknięty; zobaczą, z jakich fal składa się światło żarówki, a z jakich – neonówki. Będzie też można zobaczyć, jak miesza się barwy, aby stworzyć z nich całkiem nowe kolory.

„Fizyka jest królową nauk, dlatego właśnie otwarcie laboratorium fizycznego wieńczy cykl otwarć naszych laboratoriów” – powiedział Firmhofer. Przypomniał, że w CNK oprócz laboratorium fizycznego, działają jeszcze laboratorium biologiczne, chemiczne oraz pracownia robotyczna.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry