Jak powstał Całun Turyński?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Tez na temat powstania Całunu Turyńskiego jest wiele. Ostatnią z nich wysnuł włoski malarz i ekspert w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki Luciano Buso. Twierdził on, że tkanina została pomalowana dopiero w 1315. Jak brzmią najnowsze twierdzenia w tym względzie?

fot.wikipedia

Pomalowania tkaniny miał rzekomo dokonać niejaki Giotto, którego domniemany podpis został złożony na całunie. Luciano Buso stwierdził, że Giotto wykonał kopię wcześniej istniejącego już malowidła, ze względu na fakt, iż było ono w złym stanie. Aktualnie jednak badania dowodzą, że wizerunek widniejący na materiale posiada cechu nadnaturalne, ponieważ identyczny udało się uzyskać dopiero po naświetleniu tkaniny światłem ultrafioletowym.

Takiego zdania są włoscy naukowcy z rządowej agencji ENEA. Postanowili oni stworzyć kopię obrazu, jaki widnieje na całunie, poprzez zabarwienie innego kawałka materiału. Udało się im to dopiero po naświetleniu tkaniny laserem. Po dokonaniu tego odkrycia są niemal pewni, że na Całunie Turyńskim, wizerunek człowieka, utrwalił się po jednym silnym impulsie światła ultrafioletowego. Jednocześnie zauważają, że ostatnia teza wysnuta przez Luciano Buso jest nierealna, gdyż człowiek żyjący w średniowieczu nie miałby szans na użycie podobnie zaawansowanego technologicznie sprzętu.

Olga Pisklewicz
Źródło: dziennik.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry