Telewizja według mężczyzn

AKTUALNOŚCI, GWIAZDY, MEDIA, POLSKA, ROZRYWKA, SERIALE TV, ŚWIAT, TELEWIZJA

Podobno seriale są domeną kobiet. Takie przekonanie panowało przez ostatnich kilkadziesiąt lat i w zasadzie słusznie, bo telewizyjne produkcje tworzone były właśnie z myślą o płci pięknej. Równouprawnienie zrobiło jednak swoje i panowie również doczekali się typowo męskich opowieści w odcinkach.

Głównym bohaterem jest przystojny, niezależny mężczyzna. Jest typowym buntownikiem, który nie liczy się z nikim i niczym, a kobiety traktuje jako miły dodatek do życia. Z pewnością większość pań od razu zmieniłaby kanał, ale panowie zdecydowanie zasiądą przed telewizorem, żeby podziwiać ideał, do którego sami dążą. I z takim właśnie założeniem tworzone są seriale przeznaczone dla męskiej publiczności, choć nie wykluczają również, że i panie z miłą chęcią dołączą do swoich partnerów.

DOBRA REKLAMA TO PODSTAWA

Photo: AMC - Mad Men promo

Madison Avenue to najbardziej „rozreklamowana” ulica świata. Od niej też swoją nazwę wziął serial „Mad Men”, który od 2007 roku emituje stacja AMC. Motywem przewodnim tego serialu jest oczywiście reklama, bo cała akcja rozgrywa się w agencji reklamowej. Głównym bohaterem jest Don Draper (Jon Hamm), spec od reklamy, który wiedzie całkiem ciekawe życie. Serial ukazuje Amerykę w latach 60. ubiegłego wieku, gdzie życie w mieście toczyło się swoim życiem. Na porządku dziennym była praca w centrum i weekendy spędzane z rodziną na przedmieściach. Normą było również posiadanie jednej, a nawet dwóch kochanek. Alkohol leje się tu strumieniami, a dym papierosowy jest naturalnym elementem biurowego tła. Jest to opowieść o męskim świecie, ale nie brakuje tu również kobiet, które w tym czasie zaczynają walkę o swoje prawa. Historia o początkach reklamy w Ameryce, ale i obyczaje kulturowe tamtych czasów zyskały całkiem pokaźną publiczność. Obecnie emitowany jest piąty sezon serialu i zapowiadają się kolejne.

SŁODKI DRAŃ Z KALIFORNII

Hank Moody jest książkowym przykładem wiecznego chłopca, który przeżywa kryzys wieku średniego. „Califonication” to serial o pisarzu, który nie potrafi poukładać sobie życia, a na dodatek jego kolejne dzieło spędza mu sen z powiek. Nie przeszkadza mu to jednak w prowadzeniu hulaszczego życia i spędzania nocy z przypadkowymi kobietami. David Duchovny, odtwórca głównej roli, dzięki temu serialowi pozbył się łatki „Z Archiwum X” i zyskał sympatię widzów na całym świecie. Niewątpliwie przyczyniły się do tego świetne dialogi i monologi, a na dodatek wspaniały klimat gorącej Kalifornii. Seks, przekleństwa i typowo męskie zabawy są głównym motywem serialu. Tęsknota Hanka za dawnym życiem jest przyczyną wielu zabawnych sytuacji i jednocześnie napędza działania głównego bohatera. Ten z kolei jest odzwierciedleniem współczesnego poglądu na ideał mężczyzny – połączenie Bad Boy’a z Jamesem Bondem. Szarmancki i chamski, inteligentny i płytki jednocześnie, a przede wszystkim przystojny. Kto nie chciałby nim być?

MORDERCA Z DOBRYMI INTENCJAMI

Zabija, bo podobno musi, ale swoje mordercze popędy zaspokaja pozbywając się naprawdę złych typów. Czy to jednak można potraktować jako okoliczność łagodzącą? Nie nam o tym sądzić i nie o tym też jest ten serial. „Dexter” to pewnego rodzaju sumienie współczesnego świata. Pozbawiony emocji i nieco aspołeczny bohater próbuje odnaleźć się w życiu. Pracując jako policyjny analityk krwi ma dostęp do kryminalnego świata, a obdarzony niezwykłą inteligencją potrafi uniknąć odpowiedzialności za swoje nietypowe hobby.

Jedynym, który znał jego tajemnicę był jego nieżyjący już przyszywany ojciec, który sam podsunął mu pomysł jak zaspokoić rządzę zabijania. „Dexter” jest dość mroczny i ciężki w odbiorze, ale fani niecodziennych rozwiązań na pewno go polubią, szczególnie za ciekawe spojrzenie na świat. Napięcie buduje się z każdym odcinkiem, a widzowie tylko czekają kiedy idealny morderca popełni błąd i zostanie złapany.

Te trzy seriale są przykładami telewizyjnego, męskiego kina. Ich bohaterów można albo kochać albo nienawidzić. Scenarzyści postawili na wyraźne i ciekawe osobowości głównych bohaterów, które na pewno przypadną do gustu męskiej publiczności, a przy okazji rozwiną ich wyobraźnię, co na pewno spodoba się paniom.

Ewa Gazda

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry