SciTech: Dwanaście nowych planetoid na liście młodych polskich odkrywców

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Polacy wzięli udział w dwóch kolejnych kampaniach obserwacyjnych wspierających monitorowanie zagrodzeń, jakie dla Ziemi mogą stanowić asteroidy. Podczas zakończonych właśnie obserwacji uczniom i nauczycielom z naszego kraju udało się odkryć m.in. 12 nowych małych ciał Układu Słonecznego.

fot. NASA


Lista sukcesów Polaków nie kończy się jednak na znalezieniu nieznanych wcześniej planetoid. W kampaniach PanSTARRS i IASC (ang. International Asteroid Search Campaign), które trwały od października, polscy pasjonaci astronomii wykonali jeszcze 30 obserwacji poszczególnych obiektów oraz potwierdzili orbity czterech planetoid.

Uzyskanie w ten sposób dane są szczególnie ważne przy ustalaniu listy tzw. killerów, czyli planetoid potencjalnie zagrażających Ziemi. Informacje o nich zbiera mieszczące się na Harwardzie Minor Planet Center. To właśnie do tego ośrodka, a za jego pośrednictwem także do Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA, trafiły wyniki uzyskane przez uczniów, studentów i nauczycieli z Polski.

W międzynarodowej kampaniach brały udział również instytucje z Bułgarii, Chin, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Japonii, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Tajwanu i USA.

Polska była reprezentowana przez I Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy (nauczyciel Grzegorz F. Wojewoda), Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach (Grzegorz Przybyła), katowickie VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie (Bogusław Lanuszny), 2. Gimnazjum Miejskie im. Mikołaja Kopernika i Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu (Józef Urbański), Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie (Tomasz Skowron) oraz toruński Zespół Szkół nr 10 w Toruniu (Bogdan Sobczuk). W kampaniach wzięli udział również studenci krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego (dr Waldemar Ogłoza), którzy w ten sposób zdobywali doświadczenie przed rozpoczęciem pracy jako nauczyciele.

„Gdy dowiedziałam się, że odkryłam planetoidę byłam przede wszystkim zaskoczona. Czytając o kolejnych odkryciach polskich uczniów nie przypuszczałam, że i mi może się udać” – wspomina swoje wrażenia Magdalena Krzemińska, studentka, która bierze udział w spotkaniach Koła Astronomicznego „Albireo” działającego w Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach.

Polskie szkoły uczestniczą w IASC dzięki programowi Hands-On Universe, Europe, w ramach którego udostępniane są nowoczesne narzędzia dydaktyczne wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych, jak na przykład program webkamerkowych obserwacji astronomicznych czy program wykorzystujący zdalnie sterowane teleskopy i radioteleskopy. Jego koordynatorami w Polsce są: prof. Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i dr hab. Krzysztof Chyży z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry