Dziś w nocy na niebie pierwsze Kwadrantydy

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

W nocy można będzie obserwować pierwsze meteory z aktywnego i ciekawego roju Kwadrantydów – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.Meteory z aktywnego roju Kwadrantydów możemy obserwować w dniach 28 grudnia – 12 stycznia.

stock.xchng


„Z rojem tym wiąże się ciekawostka. Wszystkie roje meteorów uzyskują swoją nazwę od łacińskiej nazwy gwiazdozbioru, z którego zdają się wylatywać. I tak np. Perseidy +promieniują+ z konstelacji Perseusza, a Leonidy z Lwa. Na próżno będziemy jednak szukać na mapach nieba gwiazdozbioru Kwadrantu. Na początku XX wieku Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustalając nowe, dokładne granice gwiazdozbiorów, usunęła z map konstelację Kwadrantu, rozdzielając ją pomiędzy gwiazdozbiory Wolarza, Herkulesa i Smoka” – powiedział astronom.

Jedyną pozostałością po Kwadrancie – dodał – jest więc aktywny rój meteorów, który możemy obserwować na przełomie każdego roku. Maksimum aktywności roju, w którym zwykle widać ponad 100 „spadających gwiazd” na godzinę, pojawia się w nocy z 3 na 4 stycznia.

Jak wyjaśnił naukowiec, choć radiant Kwadrantydów jest w Polsce obiektem okołobiegunowym, więc nigdy nie zachodzi pod horyzont, to jego wysokość zmienia się dość znacznie – od 10 stopni w godzinach wieczornych do ponad 70 nad ranem.

„Widać więc jasno, że najlepsze warunki do obserwacji występują w drugiej połowie nocy. To się dobrze składa, bo w tym roku maksimum aktywności oczekujemy 4 stycznia o godzinie 8.20 naszego czasu. O tej porze w Polsce jest już jasno, ale na szczęście będziemy mogli w dobrych warunkach obejrzeć wznoszącą część samego maksimum, a przez to liczyć na nawet około 100 spadających gwiazd na godzinę!” – podkreślił dr Olech.

Zwrócił przy tym uwagę, że rankiem w obserwacjach nie będzie przeszkadzał już Księżyc, który zajdzie około godziny 3. Od tego momentu- według naukowca – warunki do obserwacji będą wręcz idealne – ciemne niebo, radiant wysoko nad horyzontem, a aktywność roju wysoka. „Trzeba tylko trzymać kciuki za dobrą pogodę, o którą o tej porze roku bardzo trudno” – dodał.

Dr Olech powiedział, że o roju Kwadrantydów nie ma żadnych wzmianek w starożytnych i średniowiecznych kronikach.

„Pierwsze informacje o jego obserwacjach pochodzą z lat 1835, 1838 i 1840, kiedy to w na początku stycznia odnotowano wysoką aktywność nowego roju meteorów. Stosunkowo krótki okres aktywności, bardzo wąskie i wysokie maksimum oraz brak starych obserwacji roju świadczą o tym, że jest to strumień bardzo młody. Za jego ciała macierzyste uważano przez pewien czas kometę 96P/Machholz 1, lecz od 2005 roku wydaje się, że mamy tutaj do czynienia z rojem związanym z planetoidą 2003 EH1” – zaznaczył.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry