Nauka: Rybi tłuszcz kluczem do leczenia białaczki

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Związek powstający z rybiego tłuszczu może zwalczać komórki macierzyste przewlekłej białaczki szpikowej i przyczynić sie do stworzenia leku na tę chorobę – informują naukowcy z USA w artykule opublikowanym w piśmie „Blood”.

© Darren Baker/ fotolia

Delta-12-protaglandin J3 (w skrócie D12-PGJ3) to związek produkowany z kwasu eikozapentaenowego (EPA), czyli kwasu tłuszczowego z grupy omega-3. Jak wyjaśniają naukowcy, zabija on komórki rakowe w śledzionie i szpiku kostnym u myszy poprzez aktywację genu p53, który uruchamia proces samozniszczenia uszkodzonej komórki. Gen p53 uaktywnia się po wykryciu w komórce uszkodzonego DNA, dlatego często nazywany jest „strażnikiem genomu”.

„W przeszłości badania dowiodły, że kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na układ krążenia i rozwój mózgu, zwłaszcza u niemowląt. Okazuje się, że niektóre metabolity kwasów omega-3 wykazują zdolność selektywnego zabijania komórek powodujących białaczkę u myszy” – mówi kierujący badaniami Sandeep Prabhu z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii.

Prowadząc eksperyment naukowcy przez tydzień każdego dnia wstrzykiwali chorym na białaczkę myszom po 600 nanogramów D12-PGJ3. Po zakończeniu kuracji okazało się, że gryzonie zostały całkowicie wyleczone. Nie zaobserwowano też późniejszych nawrotów choroby oraz niepokojących efektów ubocznych.

„Stosowane obecnie metody leczenia nie są w stanie zabić nowotworowych komórek macierzystych, które mogą na jakiś czas schować się, by potem namnożyć się w jeszcze większej ilości” – wyjaśnia współautor badań Robert Paulson.

„Jeżeli pacjent przestaje przyjmować leki, które utrzymują poziom komórek nowotworowych na niskim poziomie, następuje nawrót choroby, gdyż komórki macierzyste białaczki stają się oporne na leki. Dlatego właśnie na rakowych komórkach macierzystych powinny skupić się poszukiwania leku na białaczkę” – dodaje.

Badacze prowadzą obecnie testy, które pozwolą ustalić, czy D12-PGJ3 może być skuteczny także w tzw. fazie przełomu blastycznego, kiedy choroba przybiera formę zaawansowaną i wiąże się z niepomyślnym rokowaniem.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry