Czy Euro 2012 może być zagrożone atakiem terrorystycznym?

AKTUALNOŚCI, EURO 2012, POLSKA, SPORT

Jak wynika z szacunków Polskiej Izby Ochrony Osób i Mienia, firmy ochroniarskie mogą zarobić na obsłudze imprez towarzyszących organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej nawet 40 milionów euro. Kwestia bezpieczeństwa tego sportowego wydarzenia wzbudza wiele emocji. Na ile realne są zagrożenia przed którymi ostrzegają media?

Dla Polski i Ukrainy, organizatorów przyszłorocznych mistrzostw, jest to nie tylko szansa na pokazanie się w jak najlepszym świetle, ale i spore wyzwanie organizacyjne i logistyczne. Gospodarze Euro 2012 oczekują setek tysięcy kibiców nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Eksperci od bezpieczeństwa ostrzegają, że tego typu doniosłe wydarzenia sportowe przyciągają uwagę mediów i opinii publicznej, a co za tym idzie stają się dobrą okazją do zamachów terrorystycznych.

Polska, mimo iż jest krajem katolickim, nie znajduje się w kręgu bezpośredniego zagrożenia atakiem terrorystycznym. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego podkreślają jednak, że ewentualny atak terrorystyczny nie powinien być rozpatrywany, jako zamach na dany kraj, ale raczej cios wymierzony całej zachodniej kulturze. Zagrożenie aktami terroryzmu nie dotyczy bezpośrednio Polski, ale raczej masowego wydarzenia sportowo-medialnego, jakiego nasz kraj jest gospodarzem.

Impreza taka jak Euro, spełnia dwa podstawowe kryteria, którymi mogą kierować się potencjalni zamachowcy. Po pierwsze, gromadzi w jednym miejscu dziesiątki tysięcy osób, co znacznie ułatwia terrorystom planowanie i organizację działań. Tym samym, zwiększa się również liczba potencjalnych ofiar, a panika jakiej szybko poddają się ludzie w tak dużych zbiorowiskach, ułatwia sprawcom szybką ewakuację z miejsca zamachu. Drugim czynnikiem jest medialny charakter całego wydarzenia, który zapewni terrorystom odpowiedni rozgłos.

– Polska i Ukraina wkładają wiele wysiłku w zapewnienie mistrzostwom najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Dobry ochroniarz jest obecnie na wagę złota, dlatego w całym kraju organizowane są szkolenia, ze względu na międzynarodowy charakter imprezy również językowe, które podnoszą kwalifikacje pracowników ochrony. Zabezpieczaniem wydarzenia zajmą się też funkcjonariusze policji, z których już ponad siedem tysięcy przeszkolono po tym kątem – mówi pan Paweł Pajorski z APEIRON.

Zaangażowanie organizatorów, dobre planowanie i inwestowanie w szkolenia służb bezpieczeństwa, znacznie zmniejszają ryzyko przeprowadzenia zamachów terrorystycznych. Warto mieć to na uwadze i pamiętać, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej to przede wszystkim wielkie, radosne święto sportu i okazja do dobrej zabawy.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry