Fakty i mity na temat fonoholizmu

AKTUALNOŚCI, MOBILE, POLSKA, TECHNOLOGIE

Telefon komórkowy przestał służyć młodym ludziom wyłącznie do dzwonienia, a stał się „centrum dowodzenia” ich życiem. Robią zdjęcia, filmy, słuchają muzyki, grają w gry, zapisują ważne wydarzenia, surfują w Internecie. Ale czy stanowi to dla nich zagrożenie? Eksperci kampanii „Uwaga! Fonoholizm” obalają mity i wyjaśniają fakty dotyczące nadmiernego używania telefonu…

stock.xchng

Telefon komórkowy ważnym elementem codziennego życia młodzieży w Polsce

FAKT. Komórka towarzyszy młodym ludziom w Polsce niemal non stop – aż 36% badanych nie wyobraża sobie bez niego nawet jednego dnia. Więcej niż co czwarty (27%) nastolatek na pewno wróciłby się po telefon, gdyby zapomniał go z domu. 28% respondentów co prawda nie wróciłoby po komórkę, ale czułoby w związku z tym niepokój.

Komórka służy młodym ludziom tylko do kontaktowania się z bliskimi, inne funkcje nie mają aż takiego znaczenia

MIT. Ponad dwie trzecie (68%) nastolatków traktuje telefon komórkowy jako niezbędne narzędzie, aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami, a także uważa komórkęza bardzo ważne źródło rozrywki i utrzymywania kontaktów towarzyskich. Ponad połowa (56%) badanej młodzieży preferuje kontakt telefoniczny od spotkania z ludźmi i osobistej rozmowy. Ważną funkcją telefonu jest możliwość słuchania muzyki – codziennie korzystaz niej 65% młodzieży. 92% badanych zdarza się robić przy pomocy komórki zdjęcia i filmy,a 45% używa mobilnego Internetu. Z gier w telefonie korzysta dwie trzecie (66%) nastolatków. Komórka stała się także podręcznym kalendarzem – 64% badanych robiw telefonie notatki, a 70% zapisuje od czasu do czasu ważne wydarzenia.

Polskiej młodzieży nie grozi fonoholizm

MIT. Aż 60% badanych nastolatków zdarzyło się korzystać z telefonu komórkowego podczas lekcji w szkole, a prawie co piąty (18%) robił to w czasie sprawdzianu czy klasówki. Co więcej, 44% badanych zakłóca rodzinny posiłek korzystaniem z komórki. Nastolatki korzystają z telefonu także podczas filmu w kinie czy przedstawienia w teatrze (28%), a nawet w trakcie mszy w kościele (8%). Takie nadużywanie telefonu komórkowego może prowadzić do fonoholizmu.

Telefon komórkowy nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu między ludźmi

FAKT. Badanie zrealizowane w ramach kampanii pokazuje, że aż 56% młodych ludzi woli skontaktować się z rówieśnikami przez telefon niż spotkać osobiście. Nie jest to złe, dopóki dbamy o równowagę i poza telefonem do znajomych, także „na żywo” spędzamy z nimi czas. Nauczmy młodzież, w jaki sposób telefon może organizować życie, nie dominując go.

Jeśli dziecko nadużywa telefonu, należy ograniczyć mu możliwość korzystania z niego.

MIT. W dzisiejszych czasach telefon komórkowy spełnia tak wiele funkcji, że życie bez niego byłoby bardzo trudne. Możliwość wysłania wiadomości SMS czy wykonania połączenia telefonicznego z niemal każdego miejsca bardzo przyspiesza i ułatwia kontakt. Oprócz swojej podstawowej roli, dzięki dużej ilości różnorodnych aplikacji, telefon pomaga także zorganizować życie. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nadużywa telefonu komórkowego, przeprowadź z nim rozmowę. Pozwól mu zrozumieć zagadnienie. Zamiast zakazywać korzystania z niego, stwórzcie, najlepiej wspólnie, zasady korzystania z telefonu. Taki mini-kodeks, wypracowany wspólnie sprawi, że dziecko łatwiej go zaakceptuje. Ważne jest też, że zarówno w szkole jak i w domu to dorośli powinni być wzorem do naśladowania dla młodzieży. Dlatego też nie przerywajmy rodzinnego obiadu odbierając komórkę i nie podrywajmy się nagle przy każdym dźwięku dzwoniącego telefonu. Niech dobry przykład idzie z góry.

Źródło: uwagafonoholizm.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry