Feature story: Zawód sportowiec

AKTUALNOŚCI, POLSKA, SPORT, ŚWIAT

Za nami święta, przed sylwester i nowy rok. To chyba jedyny czas, w którym zawodowi sportowcy mają czas na chwilę przerwy, choć zdarza się czasem tak, że nawet w tych dniach nie mogą sobie na nią pozwolić.

Nie ukrywam, że to właśnie obecny czas zmotywował mnie do tego, aby nieco dokładniej przyjrzeć się życiom sportowców.Nie chcę powiedzieć, że każdy ale dla wielu osób bycie sportowcem, niestety ciągle kojarzy się ze stereotypem osoby, która nic nie robi, jest niewykształcona, zarabia niezasłużone pieniądze itd. Przykro jest słyszeć takie stwierdzenia a każdym kto choć w małym zakresie czasu trenował jakąś dyscyplinę może w 100 % potwierdzić, że jest zupełnie inaczej.

stock.xchng


Osoba, która decyduje się na zawodowe uprawianie sportu w musi całkowicie poświęcić i podporządkować swoje życie treningom ,zawodom, obozom. Często zdarza się tak, że sportowiec w ciągu roku spędza więcej czas poza domem niż w nim. To ciężka próba nie tylko dla niego samego ale dla całej rodziny i najbliższych. Sportowcom zarzuca się to, że robią to co lubią a na dodatek dostają za to niemałe pieniądze.

Z pozoru mogłaby to tak rzeczywiście wyglądać, ale tylko i wyłącznie na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim sport jest ich pasją ale też pracą, która nie trwa 8 godzin dziennie tylko zazwyczaj wykonywana jest już od najmłodszych lat. Mało tego stale narażeni są na urazy, kontuzje a nie zapominajmy o tym, że uprawiać sport wyczynowo można tylko do pewnej granicy wieku. Jeszcze słynne wysokie zarobki. Zacznę od tego, że pensje nie każdego sportowca są nieziemsko wysokie.

Wszystko oczywiście zależy od sukcesów, ale też, a może przede wszystkim od popularności danej dyscypliny. Nawet jeśli ktoś, rzeczywiście może pochwalić się wysokimi dochodami to nie zapominajmy o tym, że tych pieniędzy nie zarobił nagle, nie stał się gwiazdą z dnia na dzień. Wszystko zostało poparte ciężką pracą w latach wcześniejszych, w których za pewne zarobki nie zawsze były, a nawet jeśli to na pewno nie zachwycały swoimi sumami.

Druga kwestia to jak wspomniałam wcześniej fakt, że w sporcie na topie można być kilka góra kilkanaście lat. Zawodnicy i zawodniczki przez okres swoich karier czasem dłuższych, czasem krótszych pracują i zarabiają na przyszłe życie. Niejednokrotnie narażając swoje zdrowie.

To tylko kilka argumentów na to, aby nie lekceważyć pracy sportowców. Zapewniam, że jest ich o wiele więcej. Mam jednak nadzieję, że nie będę musiała ich przytaczać i w przyszłości zwód sportowiec nie będzie traktowany stereotypowo i z przymrużeniem oka.

Jolanta Temporale

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry