Hipster: Współczesna rewolucja

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Hipster oznacza młodego człowieka (zazwyczaj w wieku od 16 do około 30 lat), zorientowanego na niszową kulturę muzyczną i modową. Hipster doskonale zna się na tym, co alternatywne i nieobecne w szeroko rozumianej masowej popkulturze. Słucha niszowej muzyki, uwielbia niezależne kino i kluby, o których nie zdążyło jeszcze usłyszeć szerokie grono odbiorców.

sxc

Co się za tym kryje?
Nic innego jak kolejna subkultura bazująca na pozie wyjściowej , czyli „braku pozy”. Szczegóły? Hipsterzy to zwykle starsze nastolatki i zmanierowani dorośli, wszyscy osiedleni w miejskich buduarach podkreślających najbardziej przejaskrawione cechy ich osobowości. Słowa klucz w tym wywodzie to „oryginalność” i „alternatywność”- hipsterzy brzydzą się komercją, kochają ekologiczną żywność i second- handy.

Balansują na granicy mody i kiczu, a biorąc pod uwagę ryzyko, które każdego dnia podejmują manifestujący swą oryginalność, uważają się za modowe wyrocznie, wyznaczające trendy i obalające mity. Istni „ludzie renesansu” znający się na wszystkich godnych dziedzinach nauki. Gdyby Wolter żył współcześnie, zapewne spotkalibyśmy go w jednej z małych kawiarenek, w scenie przypominającej kadr z „Kawy i papierosów” Jarmusha, towarzyszyła by mu ekologiczna torba z mimowolnym manifestem, wszystko w oryginalnym over-size’owym opakowaniu , a wisienką na torcie byłaby niby przypadkowo wybrana pozycja literatury francuskiej.

Rysopis
Dlaczego rysopis? Hipsterzy są jak jednorożce- wszyscy chcemy wierzyć, że istnieją, ale prawdziwych nikt nigdy nie widział. Opierając się na powszechnie przyjętych stereotypach oraz relacji świadków, nakreślić możemy następującą sylwetkę podejrzanego/podejrzanej:

•Właściciel za dużego swetra, który każdy z nas znajdzie na dnie szafy wśród innych babcinych wyrobów odzieżowych. Do tego ekstrawagancko jaskrawe trampki, najlepiej podniszczone Conversy opcjonalnie z zamszowymi półbutami i lakierowanymi bucikami w równie „mocnych” kolorach. To wszystko kończymy mocno dopasowanym dolnym out fitem w postaci eleganckich spodni garniturowych.

•Włosy całkowicie odchodzące od przyjętych standardów. Wszystkie chwyty dozwolone, zarówno u pań, jak i u panów. Typ męski często posiada również zarost w różnych, czasem dziwacznych kombinacjach.

•Niektórzy pomimo tego, iż cieszą się dobrym wzrokiem noszą stylowe okulary inspirowane designem z lat 50-tych.

•Dodatki całkowicie dowolne, nie boją się uciec w absurdy typu wełniany zestaw „czapka + szalik” na letnie popołudnia, niektórzy błyszczą szelkami, inni ciekawym nakryciem głowy, designerską torebką dorwaną w „strefie niszy” czy przykuwającą uwagę biżuterią. Praktycznie zawsze towarzyszy im eko torba.

•Zwieńczeniem wizerunku jest palący się papieros, którego dym dodaje im jeszcze więcej ekstatyczności.

Instrukcja obsługi
Subkultura hipsterów jest jedną z tych, które nie przyznają się do własnej metki. Wynika to z ich patologicznej wręcz chęci pozostania osobnikiem całkowicie niezależnym i niezrzeszonym, co zrzesza ich w grupę „niezrzeszonych”- błędne koło, którego nikomu nie udało się zatrzymać. Dodatkowo cechami charakterystycznymi ich kultury jest zaprzeczenie i negacja, stosowane w każdej dziedzinie ich życia. Wszystko to sprawia, że „prawdziwy hipster” jest postacią całkowicie nieprzystosowaną do życia w społeczeństwie, żyjącą z pieniędzy swoich bogatych rodziców. Jednak swoista alienacja sprzyja awansowi w hipsterskiej hierarchii, gdzie uciemiężenie duszy jest najbardziej mocarną walutą przetargową. Upust swemu rozgoryczeniu dają dopiero, w akcie artystycznego katharsis pozbywają się starych negatywów, by zrobić miejsce nowym. W tym momencie warto podkreślić, że hipsterzy to artyści, którzy w kwestii mody, filmu i muzyki nie mają sobie równych. Jest to najszybciej rozwijająca się subkultura XXI wieku, ubóstwia przez jakże popularne dziś blogi o modzie. Na stronach fashion roi się od zdjęć młodych i pięknych przedstawicieli owego „gatunku”.

Sformułowanie ogólnego wniosku dotyczącego współczesnych młodych ludzi jest niemożliwe, możliwe jest jedynie stworzenie swoistego studium obecnego nurtu panującego wśród pokolenia tzw. „ średnich dzieci historii”. Cała paleta subkultur otwiera przed nimi miliony opcji na młodzieńcze życie- niepowtarzalne w swej powtarzalności. Czemu nie uda im się zaznać w tym życiu, zrobią w następnym.

Marta Niewczas

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry