Lista najważniejszych incydentów cyberprzestępczych w 2011 roku

AKTUALNOŚCI, KOMPUTERY, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Od haktywizmu do zagrożeń dla systemu Mac OS X – rok 2011 obfitował w incydenty związane z bezpieczeństwem IT. Costin Raiu, dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT), Kaspersky Lab, za najważniejsze incydenty roku 2011 uważa:

stock.xchng1. Narodziny „haktywizmu”
– jeden z głównych trendów ubiegłego roku, który bez wątpienia będzie kontynuowany w 2012 r.
2. Atak na HBGary Federal – wydarzenie pokazujące, jak słabe hasła, przestarzałe systemy operacyjne i beztroskie korzystanie z chmury może doprowadzić do prawdziwego koszmaru.
3. Złożone, długotrwałe działania przeciwko konkretnym osobom lub firmom – incydenty te potwierdzają, że cyberszpiegostwo staje się powszechną praktyką.
4. Ataki na Comodo i DigiNotar – zaufanie do centrów certyfikacji podupada. W przyszłości ataki na takie organizacje z pewnością będą coraz częstsze. Oczywistym wydaje się też, że pojawi się coraz więcej szkodliwych programów wyposażonych w certyfikaty cyfrowe.
5. Duqu i Stuxnet – zaawansowana technicznie cyberbroń. Czy to już początek zimnej cyberwojny?
6. Atak na Sony PlayStation Network – nowe zagrożenia związane z chmurą. Dane osobowe milionów użytkowników, przechowywane w jednym miejscu, padły łupem atakujących w wyniku błędnej konfiguracji i niewystarczających zabezpieczeń.
7. Zamknięcia botnetów i walka z cyberprzestępczością – eksperci ds. bezpieczeństwa wysłali do cyberprzestępców wiadomość, że nie można już bezkarnie infekować komputerów użytkowników. Jednak każda z potyczek ujawniła ograniczenia współczesnej legislacji, szczególnie w przypadku skoordynowanych i efektywnych działań globalnych.
8. Zagrożenia dla Androida – system mobilny Google’a stał się atrakcyjny dla cyberprzestępców z kilku powodów: gwałtowny wzrost popularności na rynku smartfonów, tabletów i innych urządzeń, powszechnie dostępna dokumentacja dotycząca platformy oraz niewystarczająco skuteczna kontrola w Android Markecie, pozwalająca cyberprzestępcom umieszczać w nim szkodliwe programy.
9. Incydent z Carrier IQ – czy mamy świadomość tego, co operatorzy mobilni robią z naszymi smartfonami? Jeden incydent uświadomił wszystkim, jak mało wiemy o tym, kto i jak kontroluje nasz sprzęt.
10. Zagrożenia dla Mac OS X – fałszywe programy antywirusowe, pomysł zapożyczony ze świata Windows i przeniesiony na system firmy Apple, były kolejnym ważnym trendem 2011 r.

Żródło: Kaspersky

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry