Kuchnia w NEWSFix: Łatwa i zdrowa kuchnia chińska

AKTUALNOŚCI, KUCHNIA, POLSKA, STYL ŻYCIA

Chiny mają jedną z najstarszych na świecie tradycji kulinarnych. Ich sztuka gotowania, uwarunkowana odrębnością cywilizacyjną, jest niezwykle prosta. Dla chińskich kucharzy najważniejsza jest harmonia. Utrzymanie równowagi między rozmiarem, kształtem, zapachem, kontrastującymi smakami i konsystencją składników, to ich cel.

sxc

Do sporządzania potraw używają niewielu prostych narzędzi. Podstawowym wyposażeniem jest wok, tasak, deska do krojenia, sprzęt do gotowania na parze i garnki z nieszkliwionej gliny.

Gotowanie na parze jest ulubioną przez Chińczyków metodą przyrządzania ryb. Technika zdrowa, a ryba zachowuje swój smak i pozwala wyczuć smaki innych składników.

Proponuję przygotować : rybę na parze po kantońsku. Prosty sposób wykonania, bardzo zdrowy i smaczny posiłek

Potrzebne składniki (dla 4 osób)
0,5 kg filetów z białej ryby (dorsz, sola), 1 łyżeczka soli morskiej gruboziarnistej, 1,5 łyżki świeżego korzenia imbiru pokrojonego w cienkie paski, 3 łyżki ciemnego sosu sojowego, 2 łyżeczki jasnego sosu sojowego, 1 łyżka oleju z orzeszków ziemnych, 2 łyżeczki oleju sezamowego i listki świeżej kolendry (do przybrania).

Przygotowanie:
1)Osuszyć rybę papierowym ręcznikiem i natrzeć solą. Położyć na żaroodpornym talerzu i posypać imbirem.

2)Włożyć do woka wkładkę do gotowania na parze i napełnić naczynie wodą do wysokości 5 cm. Zagotować wodę na dużym ogniu. Położyć talerz z ryba na wkładce i szczelnie przykryć woka. Gotujemy cienkie filety około 5 min, grubsze 15min. Gotowa ryba powinna być nieprzejrzysta, miękka i dzielić się na płatki.

3)Wyjąć talerz z ugotowaną rybą i odlać sos. Posypać rybę dymką(pociętą na cienkie paski) i polać jasnym oraz ciemnym sosem sojowym.

4)W małym garnku podgrzać mieszaninę olejów. Kiedy będzie bardzo gorąca, polać nią rybę. Przybrać kolendrą i podawać od razu.

Uwaga-Jeśli dysponujemy parowarem, przygotowanie ryby jest super proste. Zamiast w woku gotujemy ją w parowarze : układamy rybę posypaną imbirem , włączamy parowar i gotujemy ok. 20-30 min w zależności od grubości fileta. Po tym czasie postępujemy jak w 3) i 4). Powodzenia!

Przygotowała: Ania Jot

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry