Nauka: Zmiany klimatu mogą unicestwić więcej gatunków, niż przewidywano

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZWIERZĘTA

Dotychczasowe modele zmian klimatu nie są dość dokładne, jeśli chodzi o liczbę gatunków roślin i zwierząt, którym grozi zagłada, gdyż nie uwzględniają migracji i rywalizacji pomiędzy nimi – uważają badacze z amerykańskiego University of Connecticut.

stock.xchng


„Mamy wyrafinowane modele przewidujące zmiany klimatu – powiedział autor badania, ekolog Mark Urban. – Jednak w rzeczywistości zwierzęta migrują, rywalizują, pasożytują i zjadają się nawzajem. Większość prognoz nie uwzględnia tych istotnych interakcji”.

Wiele badań wykazało, że gatunki już zmieniają otoczenie w reakcji na zmiany środowiska naturalnego. Na przykład, kiedy temperatury rosną, nie mogące tego znieść rośliny i zwierzęta przenoszą się na większe wysokości, gdzie jest chłodniej. Jednak nie wszystkie gatunki są w stanie rozproszyć się na tyle szybko, by zająć odpowiednie pozycje – uważa Urban. Nawet jeśli im się uda, mogą zostać unicestwione przez gatunki, które już tam są lub te, które dotarły tam przed nimi – dodaje.

Urban razem z Joshem Tewksburym i Kimberly Sheldon z University of Washington stworzył model matematyczny, który bierze pod uwagę różne natężenie migracji i współzawodnictwa w ekosystemach. Celem było przewidzenie, jakie szanse mają gatunki, które będą musiały przenieść się do nowego środowiska – podaje serwis EurekAlert.

Okazało się, że rośliny i zwierzęta będące w stanie dostosować się do zmian klimatu mają przewagę nad tymi, które takiej możliwości nie mają. Zwierzęta, które żyją na niewielkich obszarach geograficznych, w specyficznym środowisku, mogą być narażone na zagładę w pierwszej kolejności. Co więcej, gatunki te mogą zostać zdominowane przez zwierzęta, które mają większe zdolności adaptacyjne.

„Nie chodzi tutaj o szybkość przemieszczania się, ale o to, jak szybko można zmienić otoczenie w porównaniu do konkurentów” – podkreślił naukowiec.

Autorzy badania dowodzą, że dotychczasowe modele zmian klimatu nie dość dokładnie przewidują utratę globalnej bioróżnorodności wynikającej ze zmian w środowisku, co sprawia, że liczba gatunków zagrożonych zagładą jest niedoszacowana.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry