Ecstasy może osłabić Twoj wzrok

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Substancja ecstasy bardzo negatywnie działa na wzrok. Po jej spożyciu odbiór obrazu i jego ostrość ulega zmianie na co najmniej dobę – twierdzą portugalscy naukowcy.

Według uczonych z uniwersytetu w Coimbrze już wkrótce po spożyciu ecstasy w siatkówce ocznej występują poważne zmiany, które mogą utrzymać się w ciągu 24 godzin. „Zmiany te przy wysokim stężeniu substancji mogą zachodzić na poziomie fotoreceptorów, wpływając na odbiór obrazu oraz jego ostrość” – ujawnił dr Francisco Ambrosio.

Seria doświadczeń przeprowadzona przez ekspertów z Instytutu Doświadczeń Biomedycznych Wydziału Medycyny uniwersytetu w Coimbrze ma służyć poszerzeniu wiedzy na temat zachowań układu wzrokowego poddanego długotrwałemu stosowaniu ecstasy.

Dotychczasowe wyniki, uzyskane w efekcie ponad 4-letnich doświadczeń, potwierdziły też, iż w przypadku częstej konsumpcji ecstasy w mózgu spożywającego mogą nastąpić nieodwracalne zmiany.

„Podczas kolejnych etapów naszych prac naukowych będziemy analizować jakie skutki dla siatkówki może mieć nałogowe spożywanie ecstasy” – dodał przedstawiciel portugalskiej uczelni.

Badania portugalskich naukowców prowadzone były we współpracy z Wydziałem Farmacji uniwersytetu w Porto, a także z Centrum Nauk Neurologicznych i Biologii Komórkowej w Coimbrze. Myszy, na których prowadzone były doświadczenia, sprowadzane były z ośrodków hodowlanych w Barcelonie.

Ecstasy jest półsyntetyczną substancją psychoaktywną, pochodną metamfetaminy. Charakteryzuje się euforycznym i psychodelicznym działaniem. Nadmierne spożywanie tej uzależniającej substancji w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.

Z Lizbony Marcin Zatyka

zrodlo:PAP – Nauka w Polsce
fot.sxc

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry