Zdrowie: Silny stres skurczy Tobie mózg

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Stresujące wydarzenia, takie jak utrata bliskiej osoby czy rozstanie z partnerem wpływają na kurczenie się istoty szarej mózgu – informują naukowcy w raporcie opublikowanym w piśmie „Biological Psychiatry”.

W badaniach wzięły udział 103 osoby w wieku od 18 do 48 lat, które wypełniły kwestionariusz dotyczący subiektywnego poziomu odczuwanego przewlekłego stresu i wydarzeń związanych z silnym stresem w przeszłości. Następnie porównano obrazy mózgów badanych wykonane podczas rezonansu magnetycznego.

stock.xchng


Podczas gdy samo odczuwanie przewlekłego stresu (związanego np. z goniącymi terminami w pracy) nie miało wpływu na istotę szarą, w połączeniu z historią silnie stresujących przeżyć przekładało się już na zauważalne zredukowanie jej objętości w korze przedczołowej, odpowiedzialnej m.in. za kontrolę nad emocjami.

„Stres w dzisiejszych czasach ma o wiele bardziej skomplikowane oblicze niż w czasach naszych przodków. Można powiedzieć, że jest częścią życia, więc po co się nim przejmować. Należy się jednak przejmować, gdyż kolejne dowody świadczą o jego wpływie na rozwój chorób przewlekłych” – podkreśla Rajita Sinha, neurobiolog z Uniwersytetu Yale.

Zdaniem badaczki zmniejszenie objętości istoty szarej może także sugerować większe ryzyko nadciśnienia oraz chorób natury psychiatrycznej.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry