NASA informuje o mniejszej ilości śmieci na orbicie

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Liczba kosmicznych śmieci na niskich orbitach w ciągu ostatniego roku zauważalnie się zmniejszyła – informuje serwis NASA – SpaceWeather.com.

Spadek liczby kosmicznych śmieci na orbicie okołoziemskiej zawdzięczamy rosnącej aktywności Słońca. Nasilone promieniowanie ultrafioletowe naszej dziennej gwiazdy powoduje, że zewnętrzne warstwy naszej atmosfery trochę „puchną” i zaczynają hamować ruch odłamków krążących na niskich orbitach. Orbity te robią się przez to jeszcze niższe, a odłamki ostatecznie spalają się.

fot. UARS- NASA


W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowano spalenie się 6 proc. z 3218 skatalogowanych kosmicznych śmieci. Nie jest to duży odsetek, ale po pierwsze, katalog nie obejmuje najmniejszych obiektów, których jest najwięcej, a po drugie znaczna większość z tych 6 proc. spaliła się w roku 2011, w którym aktywność Słońca znacząco wzrosła.

W latach 2012-2013 aktywność naszej dziennej gwiazdy może być jeszcze wyższa, przez co spadek liczby kosmicznych śmieci może jeszcze przyspieszyć. To bardzo dobra wiadomość dla operatorów satelitów pracujących na orbicie okołoziemskiej, bo o przypadkowe zderzenie ze śmieciami będzie teraz trudniej.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry