Zdrowie: Leki na depresję sprzyjają upadkom

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Starsze osoby z demencją w domach opieki częściej doznają upadków, jeśli personel podaje im środki antydepresyjne, zwłaszcza nowej generacji – informuje „British Journal of Clinical Pharmacology”.

Wielu pacjentów z demencją cierpi również na depresję. Często przepisywane są im selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Do tej grupy należy między innymi fluoksetyna, znana jako Prozac. Leki te wydawały się bezpieczniejsze w porównaniu z preparatami starszej generacji, które wywołują zaburzenia równowagi i zawroty głowy. Jednak nowe badania przeprowadzone przez specjalistów z uniwersytetu Erazma w Rotterdamie wykazały, że jest odwrotnie.

sxc


Jak dowiodły prowadzone przez dr Carolyn Sterke dwuletnie obserwacje 248 domów opieki, wśród starszych pacjentów dostających SSRI trzykrotnie wzrosło ryzyko upadków. Ryzyko było jeszcze wyższe w przypadku podawania dodatkowo leków uspokajających.

152 osoby przewróciły się w sumie 683 razy, przy czym w 220 przypadkach doszło do obrażeń, między innymi złamań kości udowej. Jeden upadek zakończył się śmiercią.

W zaawansowanym wieku każdy upadek grozi uszkodzeniem kruchych kości, a związane z leczeniem złamań unieruchomienie sprzyja powikłaniom, na przykład zapaleniu płuc, odleżynom czy zakrzepom.

Zaniepokojone wynikami badań The Alzheimer’s Society wezwało do stosowania alternatywnych sposobów leczenia i rozważnego przepisywania środków antydepresyjnych. Jak zaznaczył reprezentujący tę instytucję prof. Clive Ballard, choć co trzecia osoba powyżej 65. roku życia umierając cierpi na demencję, badania nad tym zagadnieniem są nadal niepełne i słabo finansowane.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry