Więcej światła to lepsza jakość roślin w szklarniach

AKTUALNOŚCI, BIZNES, CIEKAWOSTKI, GOSPODARKA, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Plantatorzy szklarniowych roślin rabatowych mogą oszczędzić czas i pieniądze, a także podnieść jakość sadzonek, zapewniając uprawom więcej światła – uważają badacze z amerykańskiego Purdue University.

Sadzonki do amerykańskich szklarni sprowadza się z Ameryki Środkowej i Afryki. Ich sadzenie rozpoczyna się zimą i wczesną wiosną. Pochmurne dni i niskie temperatury sprawiają, że uprawianie roślin staje się czaso i energochłonne – podaje serwis EurekAlert.

sxc


Adiunkt na wydziale ogrodnictwa Purdue University, Roberto Lopez i jego koledzy zajmują się analizowaniem sposobów na zmniejszenie nakładów i kosztów produkcji w uprawie roślin ozdobnych przy jednoczesnej poprawie jakości. Bazując na tym, co usłyszeli od producentów roślin, uznali, że światło nie jest traktowane przez nich z należytą uwagą.

„W ich przekonaniu najważniejsza jest temperatura. Nie myślą o świetle – powiedział Lopez. – Wiedzieliśmy, że oświetlenie ma znaczenie, ale zorientowaliśmy się, że nie mamy pojęcia, jaki poziom im zalecić”.

Badacze zauważyli, że plantatorzy obawiają się, iż zbyt dużo światła negatywnie wpłynie na sadzonki i zaburzy rozwój korzeni. „Panował pogląd, że należy zmniejszyć ilość światła, ale w rzeczywistości wydłużało to rozwój korzeni” – powiedział uczestniczący w badaniach absolwent wydziału Chris Currey.

Naukowcy uprawiali dziewięć popularnych, wiosennych roślin rabatowych w różnych warunkach oświetleniowych przez dwa tygodnie. Potem posłużyli się wskaźnikami jakościowymi stosowanymi w leśnictwie, które uprzednio dopasowali do roślin ozdobnych. Mierzyli długość łodyg, ich średnicę, zawartość suchej masy w pędach i korzeniach.

Okazało się, że rośliny wypuszczały korzenie szybciej przy zwiększonej ilości światła, a sadzonki miały wyższą jakość. Oba czynniki mogą przynieść wyższe dochody plantatorom – uważa Lopez. „Przy krótszym czasie uprawy można zaoszczędzić na jej kosztach i zwiększyć produkcję, sadząc kolejne rośliny, co nie byłoby możliwe przy zredukowanym oświetleniu – podkreślił Currey. – To zwiększy dochody dzięki lepszemu wykorzystaniu powierzchni szklarni i oszczędzaniu energii, a także poprzez poprawę jakości produktu”.

Lopez i Currey zamierzają jeszcze sprawdzić, czy do dziennego doświetlania sadzonek można wykorzystać technologię LED.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry