Łosiowy kryzys na Alasce – przed nami jeszcze 10 tygodni zimy

AKTUALNOŚCI, POGODA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZWIERZĘTA

Obfite opady śniegu na Alasce stanowią śmiertelne zagrożenie dla łosi, ponieważ ogromne zaspy zmuszają je wychodzenia na odśnieżone drogi i kolejowe trakty, gdzie giną w kolizjach. Jedna z organizacji ogłosiła w związku z tym „łosiowy kryzys”.

Władze stanowe i lokalne donoszą, że na traktach kolejowych i drogach w wypadkach ginie coraz większa liczba wolno poruszających się łosi.

sxc/svenic


W ciągu obecnej zimy w okręgu Matanuska-Susitna Borough na północ od Anchorage samochody zabiły już 315 łosi – powiedział biolog z alaskańskiego wydziału rybołówstwa i myślistwa Tim Peltier. Przeciętnie w zderzeniach w ciągu całej zimy ginie ok. 270 łosi.

Podobny problem odnotowano na kolejach. Na szynach zginęło tej zimy już 131 łosi, podczas gdy w ostatnich trzech latach ginęło ich przeciętnie około setki w ciągu całego zimowego sezonu.

„Łosie lubią przetarte obszary i trakty. Robimy co się da, żeby powstrzymać je od wchodzenia na drogi, ale czasem to niemożliwe” – powiedział Peltier.

Duża liczba wypadków z łosiami skłoniła organizację pozarządową Alaska Moose Federation, stowarzyszoną z myśliwymi, aby zwrócić się do gubernatora Alaski o ogłoszenie oficjalnego stanu kryzysowego. Ogłoszenie go ułatwiłoby organizacji wycinanie drzew i oczyszczanie poboczy, aby zostawić łosiom miejsce na ucieczkę spod kół pojazdów – powiedział szef łosiowej federacji Gary Olson. „Przed nami jeszcze 10 tygodni zimy” – zaznaczył.

Koleje na Alasce w ramach środków ostrożności i zwiększenia łosiom szans przeżycia wprowadziły już oczyszczanie w niektórych rejonach szerszego o ponad siedem metrów pasa gruntu po obu stronach szyn – powiedział rzecznik kolei Tim Sullivan. Kolej oczyściła już dla łosi około 80 km trasy.

W Anchorage przedstawicielka wydziału rybołówstwa i zwierzyny leśnej Jessy Coltrane uważa, że w tym roku liczba łosi ginących na drogach będzie znacznie wyższa niż w latach ubiegłych. „W mieście jest mnóstwo łosi. Większość przychodzi z gór, ponieważ śnieg jest tak głęboki” – powiedziała.

W Anchorage tej zimy spadło już 2,33 m śniegu – poinformował specjalista służb meteorologicznych John Stepetin – o wiele więcej niż około 1,5 m w ciągu całej zimy w poprzednich latach.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry