Crowdfunding szansą dla debiutujących reżyserów

INTERNET, SOCIAL MEDIA

Początkujący reżyserzy, którzy pełni są pomysłów, energii i kreatywności, ale za to brakuje im pieniędzy na realizację swoich projektów tak samo jak sponsorów, którzy uwierzyliby w potencjał debiutujących artystów, już nie muszę czuć się bezradni. W Polsce zaczyna bowiem raczkować ruch zwany Crowdfundingiem, czyli finansowanie społecznościowe. Akcja ta ma na celu umożliwienie kontaktu pomiędzy artystami a ich fanami, którzy, głównie za sprawą Internetu, mogą poznać szczegóły tworzonych dzieł, takich jak filmy, książki czy płyty. Co najważniejsze w Crowdfundingu, fani mogą zainwestować w wybrany przez siebie projekt i wziąć w ten sposób udział w produkcji, stając się tym samym wydawcami debiutantów.

stock.xchng

Artur Warzykowski nie słyszał jeszcze nawet o Crowdfundingu, kiedy zdecydował się na otwarcie strony internetowej www.wszystko.net po tym, jak zawiodły wszelkie próby znalezienia sponsora, który opłaciłby produkcję jego 15-minutowego filmu. Artur wpadł na pomysł, aby o pomoc poprosić internautów, którzy za pośrednictwem tej właśnie strony mogli zapoznać się z treścią jego projektu i na przykład przeczytać scenariusz filmu. Ci zainteresowani mogli potem przeznaczyć dowolną kwotę na produkcję obrazu. Warzykowski nie tylko udowodnił, że można się obyć bez pomocy dużych korporacji. Jego film ‘Wszystko’ doczekał się premiery wiosną 2011.

Crowdfunding jest bardzo popularny w USA, gdzie ‘darczynność’ ma długą tradycję. Niektóre finansowane przez fanów projekty zakładają, że dochody uzyskane po wydaniu dzieła będą dzielone pomiędzy artystów jak i między ‘producentami’, co sprawia, że każdy może się czuć ‘akcjonariuszem’ dzieła, w które zainwestował. Ponad to, artyści są zawsze skłonni aby umieścić nazwiska wszystkich darczyńców w napisach końcowych, a na innych szczęśliwców czekają bonusy w postaci udziału w filmie.

Crowdfundingowi debiutanci przyznają, że inicjatywa jest świetnym rozwiązaniem głównie dla tych początkujących, którym trudno się wykazać innych sposobem. W późniejszej karierze trzeba jednak próbować sił na szerszych wodach, gdzie tylko odpowiednia promocja pozwoli się wybić i dotrzeć do szerokiej publiczności. Być może jednak dla tych, którzy cenią swoją niezależność ponad wszystko, i którym być może zależy po prostu na przeżyciu przygody, Crowfunding jest odpowiedzią. I to taką na wyciągnięcie ręki.

Edyta Bryła

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry