Opiekuńczy rodzic pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka

AKTUALNOŚCI, POLSKA, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Mózgi dzieci, którym rodzice poświęcali dużo uwagi we wczesnych latach życia, są wyposażone w większe hipokampy, czyli struktury odpowiedzialne za pamięć, uczenie się i reakcję na stres – czytamy w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

„Badania prowadzone na szczurach wykazały wcześniej, że opieka matki, przede wszystkim lizanie potomstwa, wpływa na zmiany w obrębie genów, które prowadzą do powiększenia hipokampa. Zjawisko to zaobserwowano także u naczelnych, jednak nie było dotychczas jasne, czy to samu dzieje się u ludzi” – mówi dr Joan L. Luby, psychiatra i neurobiolog z Washington University School of Medicine w St. Louis (USA).

stock.xchng


W badaniach z wykorzystaniem obrazowania mózgu wzięło udział 92 dzieci w wieku od 7 do 10 lat, z których część miała objawy depresji lub innych zaburzeń psychicznych. Wcześniej te same dzieci w wieku 3-6 lat uczestniczyły w badaniach nad depresją wśród przedszkolaków.

Na początkowym etapie badań dzieci i ich rodzice byli poddani szczegółowym obserwacjom, które obejmowały nagrywanie interakcji z opiekunem (w 95 proc. przypadków była to matka). Rodziców proszono wówczas o wykonanie określonego zadania, podczas gdy dziecko miało poczekać, by wspólnie otworzyć prezent.

To, czy i w jakim stopniu rodzice opiekowali się i wspierali dziecko w tej stresującej dla niego sytuacji oceniane było nie przez samych rodziców, lecz przez obiektywne osoby oglądające nagrania.

Gdy porównano rezultaty neuroobrazowania mózgu, okazało się, że dzieci nie wykazujące objawów depresji, którym rodzice poświęcali dużo czasu, miały niemal o 10 proc. większe hipokampy w porównaniu z dziećmi, którym nie poświęcano aż tyle uwagi.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry