Silny mróz spowodował, że zamarzła Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce.

AKTUALNOŚCI, POGODA, POLSKA

Silny mróz spowodował, że zamarzła Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Lód pokrył jezioro dość późno, bo na Suwalszczyźnie długo oczekiwano na zimę – poinformowała PAP dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska.

Jezioro Hańcza zamarza najpóźniej ze wszystkich jezior w północno-wschodniej części Polski. Zwykle lód pokrywa jezioro w pierwszej połowie stycznia. W niektórych latach w ogóle na jeziorze nie było lodu. W ubiegłym roku zima przyszła prędko i Hańcza zamarzła już w połowie grudnia.

W tym roku – z kolei dopiero na początku lutego. „Skoro jezioro Hańcza stoi skuta lodem to oznacza, że zima jest w pełni i to ostra zima” – powiedziała Świerubska.

Na Suwalszczyźnie od tygodnia panują duże mrozy. W ciągu dnia jest ok. 20 stopni mrozu, w nocy blisko minus 30 stopni Celsjusza. Na Suwalszczyźnie długo jednak zimy nie było. Do połowy stycznia temperatury były dodatnie, padał deszcz. To rzadko spotykane w tej części Polski nazywanej polskim biegunem zimna.

Jezioro Hańcza położone jest na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną, jako rezerwat przyrody. Jego głębokość wynosi według różnych danych: 108,5 m,111,5 lub 113 m. Ma powierzchnię 304 hektarów Jest to jedno z największych jezior na Suwalszczyźnie. Wody jeziora Hańcza są bardzo czyste.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry