Sport: Tragedia w Egipcie

AKTUALNOŚCI, PIŁKA NOŻNA, SPORT, ŚWIAT

Piłka nożna to nie tylko wielkie emocje, piękne gole i wspaniała atmosfera na stadionach. Od czasu do czasu jest ona targana okropnymi w skutkach tragediami. Wydarzenia ze Szkocji czy na Heysel są najbardziej znanymi, ale niestety nie jedynymi przykładami tragicznej w skutkach organizacji meczu piłkarskiego.

Tym razem tragedia dotknęła Egipt, który i tak ma ostatnio dość innych problemów. Po meczu ekstraklasy tego kraju rozgrywanym w Port Saidzie pomiędzy Al-Masry i Al-Alhy doszło do starć na płycie boiska. Kibice zespołu Al-Alhy po niespodziewanej porażce swojego zespołu (3:1) wtargnęli na boisko i zaczęli gonić piłkarzy „swojej” drużyny a także sztab szkoleniowy. Nie trzeba było długo czekać na reakcję kibiców przeciwnej drużyny. Oni również wbiegli na murawę i doszło do regularnej bitwy. Piłkarze i trenerzy gości ledwo zdołali umknąć do studia telewizyjnego, z którego dzwonili na policję i zgłaszali, że na stadionie rozgrywa się horror.


Nie było to dramatyzowanie gdyż wydarzenia naprawdę wymknęły się jakiejkolwiek kontroli. Ochrona i służby porządkowe nie panowały nad wściekłą bandą „kibiców” obu drużyn. Niestety okazało się, że było to tylko preludium do kolejnych tragedii. Wojna między fanami drużyn przeniosła się bowiem na ulicę. Oprócz szkód, które z reguły wyrządzają pseudokibice na ulicach pojawiły się także ofiary tych starć.

Bilans tej pozasportowej potyczki wygląda tak jakby to było starcie militarne. Śmierć poniosły 73 osoby, a rannych zostało 1400 osób.Czemu doszło do tej tragedii? Zawiodła organizacja tego spotkania. Od dwóch lat kibice tych dwóch drużyn są w stanie wojny. Każdy mecz między nimi to spotkanie podwyższonego ryzyka. Ta tykająca bomba w końcu odpaliła. Skutki są opłakane. Kryzys piłki nożnej w Egipcie pogłębia się. Po odpadnięciu reprezentacji w eliminacjach do Pucharu Narodów Afryki było niespodziewane i wywołało szok w kraju. Co powiedzieć jednak o tym zdarzeniu?
Wszystkie ćwierćfinałowe mecz Pucharu Narodów Afryki zostaną poprzedzone minutą ciszy ku czci wszystkich ofiar zamieszek z Kairu.

Michał Buczek

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry