Kolarstwo: Alberto Contador zawieszony

AKTUALNOŚCI, SPORT, ŚWIAT

Najlepszy kolarz ostatnich lat Alberto Contador został zawieszony na dwa lata za używanie niedozwolonych środków dopingujących. Hiszpanowi ponadto odebrano zwycięstwo w Tour de France w 2010 roku oraz Giro d’Italia rok później. 1. miejsca w tych wyścigach przyznano kolejno Andy’emu Schlekowi i Michelowi Scarponiemu.

sxc


Contador na kolarskie trasy będzie mógł wrócić już w sierpniu, bo od 26 sierpnia 2010 roku, kiedy pozytywnie przeszedł badanie antydopingowe był już zawieszony i ten okres został wliczony do kary. Doping u kolarza wykryto podczas Tour de France. W jego moczu znalazły się śladowe ilości clenbuterolu. Hiszpan tłumaczył się, że substancją zakażone było spożyte przez niego mięso wołowe. Ani Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI), ani Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) nie dały jednak wiary tym wyjaśnieniom i zawiesiły kolarza.

W związku z tym wyrokiem Contador nie wystąpi w tegorocznym Tour de France. Będzie mógł za to wystartować w swoim kraju podczas Vuelta a Espana. W obu wyścigach już triumfował. Wygrał również Giro d’Italia, co stawia go w gronie najwybitniejszych kolarzy w historii.

W ostatnich dniach zakończył się również proces innego słynnego kolarza – Lance Amstronga. Siedmiokrotny zwycięzca Tour de France także był podejrzany o stosowanie dopingu. Prokuratura w Los Angeles zamknęła jednak śledztwo bez podania powodu. O niedozwolone wspomaganie oskarżył Amstronga jego były kolega z zespołu US Postal Service – Floyd Landis. Amstrong, który rok temu wrócił po przerwie do ścigania, konsekwentnie zaprzecza wszelkim zarzutom.

Michał Toporek
Źródło: sport.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry