Obserwuj niebo – czas na księżycowe halo dziś wieczorem!

AKTUALNOŚCI, POGODA, POLSKA

Wraz z Księżycem zbliżającym się do pełni, rośnie szansa na zobaczenie jasnego halo – informuje serwis NASA – SpaceWeather.com.

Halo to zjawisko zachodzące w atmosferze ziemskiej obserwowane wokół tarczy Księżyca lub Słońca. Jest to świetlisty krąg, najczęściej o rozmiarze 22 stopni, który może być albo biały albo przybierać barwy tęczy – z kolorem czerwonym po stronie wewnętrznej, a fioletowym na zewnątrz.

stock.xchng


Za jego powstawanie odpowiedzialne są kryształki lodu znajdujące się w wysokich chmurach pierzastych lub we mgle lodowej. Światło Słońca i Księżyca załamuje się w tych kryształkach i tworzy halo.

Zjawisko halo nie jest jedynym, jakie można obserwować na skutek załamania światła w kryształkach lodu. W zależności od kształtu tych kryształków i ich obfitości można zobaczyć halo o rozmiarze 46 stopni, słońca poboczne i podsłońce, słup słoneczny czy różnego rodzaju łuki i kręgi.

Mroźne i zimowe noce oraz pełnia Księżyca to idealny przepis na księżycowe halo. Najbliższa pełnia wypada 7 lutego o godz. 22.54, a więc nadchodzące, wciąż jeszcze mroźne noce, to bardzo dobry czas, by spojrzeć w górę i sprawdzić, czy wokół Srebrnego Globu nie widać któregoś z opisanych zjawisk.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry