Chore serce może pomóc w rozwoju raka prostaty

AKTUALNOŚCI, STYL ŻYCIA, ŚWIAT, ZDROWIE I URODA

Osoby cierpiące na chorobę wieńcową są też bardziej narażone na raka prostaty – wynika z badań opublikowanych przez pismo „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention”.

Naukowcy z Duke Cancer Institute (USA) przeprowadzili analizę danych, uzyskanych dzięki badaniom na grupie 6390 mężczyzn przyjmujących dutasteryd – lek mający zapobiegać rakowi prostaty. Okazało się, że istnieje związek pomiędzy chorobą wieńcową a rakiem prostaty – prawdopodobnie obie choroby mają wspólne przyczyny. Mężczyźni z chorobą wieńcową o 35 proc. częściej chorowali na raka prostaty.

sxc

Jeśli te wyniki się potwierdzą, to rakowi prostaty będzie można zapobiegać zmieniając styl życia – odchudzając się, ćwicząc i stosując zdrową dietę – czyli w ten sam sposób, co chorobie wieńcowej.

Choroba wieńcowa jest główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych, na przykład w USA z jej powodu umiera co czwarta dorosła osoba. Czynnikami ryzyka są między innymi brak aktywności ruchowej, otyłość, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, palenie i cukrzyca. Z kolei rak prostaty to druga – po raku płuca – przyczyna zgonu z powodu nowotworów wśród Amerykanów.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry