Space: Mało plam na Słońcu

AKTUALNOŚCI, NAUKA, POGODA, POLSKA, ŚWIAT

Na tarczy Słońca widać tylko jedną, maleńką grupę plam słonecznych – informuje serwis SpaceWeather.com.

Słońce powoli zbliża się do maksimum swojego 11-letniego cyklu aktywności, które ma wystąpić w pierwszej połowie 2013 roku. Dzięki temu nasza dzienna gwiazda jest aktywna, na jego powierzchni jest sporo plam, a aktywne rejony popisują się sporymi wybuchami. W drugiej połowie stycznia można było obserwować duży aktywny region, który popisywał się flarami typu M i najbardziej energetycznymi klasy X.

stock.xchng

Inny z aktywnych rejonów, oznaczony numerem 1410, 6 lutego o godz. 21.01 naszego czasu popisał się wybuchem klasy M1. Rejon ten właśnie jednak zachodzi i jeszcze w środę zniknie z tarczy naszej dziennej gwiazdy.

Po jego zniknięciu na tarczy Słońca pozostanie tylko mała i rodząca się właśnie grupka plam, która na dodatek też znajduje się blisko zachodniego brzegu Słońca. Za dwa dni ona także schowa się i z Ziemi nie będzie widoczna. Jeśli na wschodnim skraju Słońca nie pojawi się żadna nowa grupa, będziemy mieli do czynienia z dość nietypową ostatnio sytuacją, bo na Słońcu nie będzie ani jednej plamy słonecznej.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry