Z sieci: Czy sprzęt AGD może ulec reinkarnacji?

AKTUALNOŚCI, INTERNET, POLSKA, ŚWIAT

Jakiś czas temu nikt z Was nie pomyślałby, że w dzisiejszej dobie będzie miał możliwość korzystania ze sprzętu AGD, który dawniej nie był osiągalny dla wszystkich. A jeżeli ktoś w domu posiadał telewizor, lodówkę czy komputer, który się zepsuł- natychmiast leciał z nim do naprawy. Kto dzisiaj szedłby naprawiać stary sprzęt!

stock.xchng

W dobie, kiedy urządzenia produkuje się masowo- cena artykułów technologicznych wciąż spada. Coraz więcej sprzętu nabywamy ale coraz częściej też wyrzucamy. Ze statystyk wynika, że przeciętny Polak wytworzył w ciągu swojego życia około 3,5 tony elektro śmieci [dane z 2006 roku]. Coraz częściej zaśmiecamy kulę ziemską nierozkładalnymi odpadami, które wytwarzają groźną rtęć, ołów, arsen, nikiel- które w następstwach przyczyniają się do zatruwania zwierząt, roślin, gleb ale również Nas samych!

Od 2000 roku Unia Europejska narzuciła na kraje obowiązek przestrzegania pewnych reguł, jeśli chodzi o składowanie materiałów niebezpiecznych dla środowiska. Tworzone są systemy, które pozwalają na przeróbkę wyrzucanych komponentów a wszystkie koszty związane z recyklingiem, spadają wówczas na producentów sprzętów elektronicznych. Ma to wpłynąć na tworzenie technologii i rozwiązań pozwalających zmniejszyć ilości e-odpadów.

Trzeba wspomnieć w tej całej historii o Japończykach, którzy to uchwalili Home Appliance Recycling Law, czyli ustawę wprowadzającą społeczeństwo w recykling. Przyczyną był głównie fakt, iż Japonia nie ma własnych surowców naturalnych więc dobrą decyzją okazało się pozyskiwanie ich z zużytego sprzętu! Jeśli chodzi o sposób przeróbek, to Chiny zasługują na wyróżnienie podczas gdy Panasonic Eco-Technology Center przerobił w okresie 10 lat ponad osiem milionów sztuk sprzętu elektronicznego!

Tak więc aby przedstawić ten system bardziej obrazowo, weźmy na przykład zwykły telewizor. Z takiego niepozornego sprzętu można wydobyć 10%żelaza, 23%plastiku, aż 57% szkła, 2% aluminium oraz 3% miedzi! Wszystkie wydobyte substancje służą do produkcji innych sprzętów.

Jak wiadomo nic nie ma za darmo, recykling to ciężka i czasochłonna praca. Zwykła jedna lodówka przechodzi pięć etapów podczas odzyskiwania surowców! Najpierw usuwa się kabel, magnesy z drzwi i wszelkiego rodzaju oleje. Następnie wyciąga się szuflady i półki które lądują w zgniatarce. Z całej lodówki oddziela się izolację, a wszystko odbywa się w pomieszczeniu szczelnym, dzięki któremu nie ulotni się freon! Kawałki, które wyjdą ze zgniatarki trzeba posortować, a metale przetopić i wszystko służy do produkcji kolejnych. Takim sposobem odzyskujemy 76% surowców.

Z innych recyklingowych sprzętów również uzyskujemy korzyści. Na przykład z telewizorów wyrabiane są części do lodówek! W przyszłości planowane jest ocieplanie budynków z waty telewizyjnej.Firma Panasonic opatentowała recykling chemiczny pozwalający odzyskać chemiczne związki z przemysłowych odpadów. Chemikalia zużywane do produkcji są szkodliwe i kosztowne w utylizacji. Dzięki destylacji w różnych temperaturach oddzielić można cztery substancje!

Tak więc segregowanie odpadów elektronicznych ma znaczenie nie tylko dla naszego środowiska ale również dla rozwoju technologii, by z czasem firmy produkowały sprzęty energooszczędne niższym kosztem niwelując przy tym szkodliwość dla całej planety!

Izabela Posłajko
Źródło: Focus

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry