Sonda NASA Mars Reconnaissance Orbiter sfotografowała stare marsjańskie lądowniki

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Amerykańska sonda Mars Reconnaissance Orbiter, okrążająca Marsa, wykonała zdjęcia dwóch lądowników marsjańskich, które znalazły się na powierzchni Czerwonej Planety w ciągu ostatnich kilku lat (Spirit i Mars Phoenix Lander).

Kamera dużej rozdzielczości sondy Mars Reconnaissance Orbiter wykonała 29 stycznia zdjęcie, na którym widać lądownik łazika Spirit. Spirit to jeden z dwóch bliźniaczych łazików, które w 2004 roku wylądowały na Marsie w ramach misji Mars Exploration Rover. Spirit odjechał od lądownika i przez ponad 6 lat eksplorował powierzchnię planety. Obecnie łazik już nie funkcjonuje.

stock.xchng


Lądownik Spirita cały czas ma jasną barwę, ale widać także czerwony odcień, pochodzący prawdopodobnie od marsjańskiego pyłu, który osiadł na jego częściach.

Na innym zdjęciu, z 26 stycznia, kamery Mars Reconnaissance Orbiter pokazały lądownik Mars Phoenix Lander i jego otoczenie. Phoenix wylądował na powierzchni planety w 2008 roku i przez pół roku prowadził badania powierzchni Marsa. Obecnie też już nie działa.

Z kolei sama sonda Mars Reconnaissance Orbiter znajduje się na orbicie wokół Marsa od 2006 roku i ciągle działa.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry