Na wakacje chętnie latamy z lokalnych lotnisk

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, POLSKA, STYL ŻYCIA

Polacy coraz chętniej latają na wakacje z lokalnych lotnisk. Bez wątpienia przyczynia się do tego bogatsza oferta organizatorów. Najwięksi gracze na rynku wysyłają turystów na wakacje w różne zakątki świata ze wszystkich 9 regionalnych portów lotniczych. Jeszcze dwa lata temu nikt by nawet nie przypuszczał, że z Bydgoszczy czy Rzeszowa będzie można polecieć do Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Izraela czy na Wyspy Kanaryjskie. Wyszukiwarka ofert turystycznych Qtravel.pl sprawdziła na co mogą liczyć w sezonie wakacyjnym turyści, którym nie po drodze na wakacje z Warszawy.

Czy rzeczywiście chętniej latamy z lotnisk lokalnych? Wszystko na to wskazuje. Podsumowując zeszły rok Itaka podała liczbę klientów, którzy wylecieli z biurem z poszczególnych lotnisk. Prym oczywiście wiedzie Warszawa – wyleciało stąd niemal 240 tysięcy osób. Następne w rankingu są Katowice, skąd wyleciało na wakacje ponad 80 tysięcy turystów Itaki. Poznańskie lotnisko obsłużyło niemal 37 tysięcy klientów, Wrocław – 30 tysięcy, a Kraków – 13 tysięcy klientów biura.

O tym, że rośnie zainteresowanie wylotami z portów regionalnych świadczy także to, że z roku na rok organizatorzy poszerzają swoją ofertę wakacyjnych wylotów z lotnisk innych niż Warszawa. Turyści wylatujący z Katowic mogą korzystać z niemal równie bogatej oferty lotów czarterowych co turyści rozpoczynający swoje wakacje w stolicy. A skoro jest podaż musi być i popyt.

W tegorocznej ofercie na lato najwięksi polscy organizatorzy poszerzyli swój wachlarz wylotów z portów regionalnych. Itaka, Neckermann, Oasis Tours i Sun&Fun Holidays proponują wyloty ze wszystkich polskich lotnisk, czyli oprócz Warszawy także z Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina i Wrocławia. Triada, TUI, Rainbow Tours, Alfa Star, Exim Tours też obsługują większość regionalnych portów lotniczych. Najsłabiej obsadzone są Szczecin, Rzeszów i Bydgoszcz, ale i tak jest dużo lepiej niż w latach ubiegłych.

Promując swoją ofertę na nadchodzący sezon wakacyjny wielu organizatorów chwaliło się uruchomieniem nowych bezpośrednich połączeń czarterowych z portów regionalnych. Dla przykładu nowością w ofercie Triady są w tym roku wyloty do tureckiego Bodrum z Krakowa, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Z lotnisk w Rzeszowie, Bydgoszczy i Łodzi turyści wylecą z Triadą do Sharm el Sheikh. Z Krakowa natomiast dotrzeć można będzie także na hiszpańskie lotnisko w Geronie oraz na greckie wyspy Korfu i Kos, a Wrocław wzbogaci się latem o połączenia z Burgas, Geroną i Zakynthos.

Z Oasis Tours turyści wylecą do Tunezji już nie tylko z Warszawy jak w latach ubiegłych, ale także z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Łodzi, Rzeszowa, Bydgoszczy i Szczecina. Kraków wzbogaci się o połączenia do Egiptu, a turyści z Katowic, Wrocławia i Poznania będą mogli wylecieć z organizatorem do Egiptu lub na Kretę.

Wezyr tradycyjnie zabierze podróżników do najpopularniejszych tureckich kurortów Kemer, Antalya,Belek, Side i Alanya. Poza Warszawą w tym roku dostępne są wyloty z 8 lokalnych lotnisk: Krakowa, Katowic, Łodzi, Wrocławia, Gdańska, Poznania, Bydgoszczy i Rzeszowa.

Neckermann zapewni bezpośrednie połączenia czarterowe ze wszystkich 10 międzynarodowych lotnisk w Polsce, w tym po raz pierwszy ze Szczecina i Rzeszowa. Ze Szczecina klienci Neckermanna polecą do Egiptu, a z Rzeszowa – do Egiptu i do Grecji.

Rainbow Tours w nadchodzącym sezonie wakacyjnym zapewnia loty czarterowe z 9 polskich lotnisk: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia. W tym zestawieniu po raz pierwszy pojawia się Bydgoszcz, Rzeszów i Kraków. Co ważne, klienci nowych w ofercie Rainbow Tours portów lotniczych mogą cieszyć się szerokim wachlarzem obsługiwanych kierunków, wśród których jest są nie tylko popularne Bułgaria, Grecja, Tunezja czy Turcja, ale także Rumunia, Malta, Czarnogóra czy Izrael.

Jak widać turyści mieszkający poza stolicą mają w tym roku w czym wybierać. Organizatorzy natomiast liczą na to, że podróżnicy z tego wyboru skorzystają. Ciekawe są prognozy Itaki, która podała zaplanowane przez organizatora procentowe wzrosty ruchu w poszczególnych portach lotniczych. Największy wzrost liczby klientów wylatujących na wczasy w sezonie 2012 założono w porcie lotniczym Gdańsk. Ruch ma tutaj wzrosnąć o 130 proc. Itaka przewiduje także dynamiczny wzrost ruchu w Bydgoszczy (90 proc.), Łodzi (62 proc.), Krakowie (52 proc.). Pozostałe lokalne porty lotnicze też mają cieszyć się rosnącym powodzeniem u klientów: Poznań – 48 proc. wzrostu ruchu, Katowice – 47 proc., Wrocław – 43 proc. i Rzeszów – 38 proc.

Wygląda na to, że intuicja Itaki dotycząca rosnącej roli portu lotniczego w Gdańsku pokrywa się z tym co pokazują Trendy Qtravel.pl. Gdańsk pojawia się od kilku miesięcy wśród najczęściej wyszukiwanych miejsc. Było tak też w grudniu, kiedy to stolica Pomorza zajęła w zestawieniu 8 pozycję, wyprzedzając Sharm el Sheikh, czy Wyspy Kanaryjskie.

Żeby pomóc ziścić się prognozom organizator proponuje w lutym specjalne zniżki dla podróżujących z lotnisk innych niż Warszawa. Przy rezerwacji dla dwóch osób zaoszczędzić można nawet 600 zł. Promocja Itaki obejmuje aż 70 połączeń: do Grecji, Turcji, Egiptu, Hiszpanii, Chorwacji, Włoch, Portugalii, na Wyspy Kanaryjskie, Maderę oraz Cypr. Dla przykładu lecąc z Gdańska na Wyspy Kanaryjskie zaoszczędzimy 250 zł od osoby, a z Poznania o 50 zł więcej. Jeśli kupimy wycieczkę z Bydgoszczy do Hurghady zostanie nam w kieszeni 200 zł, a lecąc z Rzeszowa na Kretę zaoszczędzimy 250 zł. Oby tak dalej! Niech „lokalni” rosną w siłę. Tak jest w końcu i taniej, i wygodniej.

Źródło: Qtravel.pl

Powiązane wpisy

  • Cemm

    A ja właśnie zawsze mam dylemat. Mieszkam w Kielcach, mam właściwie podobną drogę do Krakowa i do Warszawy. Jednak zawsze jakoś wolę latać ze stolicy. Nie wiem może Okęcie jakoś bardziej mnie do siebie przekonuje. Ale fakt faktem, biura podróży kiedy się leci z nimi gdzieś na wakacje, zawsze mają duży wybór tych lotnisk. Można sobie wybrać z jakiego miejsca z Polski chce się lecieć i zazwyczaj nie ma problemu. Tyle że wcześniej też trzeba bilety kupować. Ja np w tym roku już wakacje mam wykupione, też dlatego, że skusiłem się na promocję, bo zamawiając dużo wcześniej dostałem zniżkę aż 25% więc się opłacało. No i miejsce wylotu bez problemu mogłem wybrać.

  • Kisza

    Ja mieszkam w małej miejscowości, 50 km od Katowic i jak gdzieś latam, to właśnie stamtąd. Najbliższy wyjazd mam zaplanowany na Korfu, dokładnie 5 czerwca. Nie przeszkadza mi to, że lotnisko jest trochę oddalone od mojego miejsca zamieszkania, zawsze mnie ktoś podwiezie, nigdy nie było tak, że musiałam jeździć pociągiem czy autobusem. Nie mogę się doczekać bo zima dała mi ostro w kość!

  • Olunia

    Całe szczęście ja mieszkam w Warszawie i to niedaleko Okęcia. Do tej pory leciałam na wczasy dwukrotnie, do Egiptu i Turcji. 2 razy i całe szczęście oni latają też z Warszawy. Właściwie wszyscy latają ze stolicy więc w ogóle nie ma problemu. Jakbym musiała jechać jeszcze pociągiem albo autobusem do innego miasta po to żeby wsiąść w autobus to nie wiem czy bym gdzieś latała. Ale są ludzie, którzy nie mają wyboru bo niestety w Polsce jeszcze zbyt wielu lotnisk nie mamy.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry