Piłka Nożna: Niezniszczalny Ryan Giggs

AKTUALNOŚCI, PIŁKA NOŻNA, POLSKA, SPORT, ŚWIAT

Wielu zawodowych piłkarzy odchodzi na emeryturę w wieku 34-35 lat. Wszystkim statystykom wyrywa się jednak Ryan Giggs z Manchesteru United.Walijski skrzydłowy urodził się bowiem w 1973 roku co oznacza, że w listopadzie tego roku skończy 39 lat. Jak na skrzydłowego, który musi dysponować wielką szybkością i wytrzymałością to wiek już zdecydowanie emerytalny. Giggs wcale jednak nie zamierza ulegać stereotypów. Właśnie przedłużył bowiem swój kontrakt z United, który miał obowiązywać do końca sezonu 2011/12.

stock.xchng


Tymczasem Ryan będzie występował jeszcze przez jeden sezon, o ile ponownie nie zdecyduje się przedłużyć kontraktu. Mimo 39 lat na karku Ryan Giggs pozostaje wzorem sportowca. Prezentuje bardzo wysoką formę i trudno sobie wyobrazić pierwszą jedenastkę mistrzów Anglii bez dzielnego Walijczyka. Warto też zaznaczyć, że Ryan Giggs jest wielkim zawodnikiem także z innego powodu. W czasach kiedy przenosiny zawodnika z jednego klubu do drugiego są na porządku dziennym, Giggs pozostaje wierny barwom United od 1990 roku.

Jest więc Czerwonym Diabłem już przeszło 20 lat. Przez ten czas Walijczyk stał się symbolem klubu i jednym z najlepszych zawodników w historii United. Zdobył ze swoim klubem 12(!) tytułów mistrzowskich, triumfował także czterokrotnie w Pucharze Anglii, trzykrotnie w Pucharze Ligi i dwa razy wygrywał Ligę Mistrzów. W barwach United wystąpił w 898 spotkaniach i zdobył 162 gole. Patrząc na jego grę nie jest wykluczone, że przekroczy magiczną barierę 1000 meczów w profesjonalnej karierze. Ryan Giggs jest też żywym uosobieniem historii Premier League. Jest jedynym piłkarzem, który zdobywał bramki w każdym sezonie od powstanie Premiership w 1992 roku.

Kibice w Anglii, a także władze F.A ubolewały nad faktem, że Giggs jest Walijczykiem. Nie mogli go bowiem powołać do kadry Anglii mimo, że z pewnością byłby wiodącą postacią tej drużyny. Fakt bycia Walijczykiem odbił się także na braku sukcesów Ryana na arenie reprezentacyjnej. Z drużyną narodową Walii nie dane mu było bowiem wystąpić na żadnej poważnej imprezie międzynarodowej. Nie mógł się więc pokazać szerszej widowni na Mistrzostwach Europy czy Mistrzostwach Świata. Jest to jedyny obszar, w którym nie mógł się wykazać. Nie jest to jednak jego wina.

Ryan Giggs to wzór do naśladowania. Nie zmieni to nawet ostatnia afera obyczajowa z jego udziałem. Wyskok ten przysłaniają bowiem jego wyczyny sportowe, a te ma naprawdę godne pozazdroszczenia. Warte naśladowania jest także jego oddanie dla barw United. Nie jest zbyt często spotykanym zjawiskiem występowanie w jednym klubie ponad 20 lat. Ostatnim zawodnikiem, który mógł poszczycić się podobnym osiągnięciem był Paolo Maldini z Milanu.

Michał Buczek

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry