Sensacja w Pucharze Narodów Afryki

AKTUALNOŚCI, PIŁKA NOŻNA, SPORT, ŚWIAT

Mistrzostwa Afryki w piłce nożnej zakończyły się naprawdę sensacyjnym wynikiem. Naszpikowany gwiazdami zespół Wybrzeża Kości Słoniowej musiał uznać wyższość kopciuszkowi z Zambii! Trzeba jednak przyznać, że Zambia jest rewelacją tego turnieju. Na rozkładzie ma bowiem dwóch największych faworytów turnieju czyli Ghanę i Wybrzeże Kości Słoniowej. Mecz od samego początku pokazał, że skazywana na pożarcie Zambia potrafi grać w piłkę.

Już w 2 minucie strzelał Sinkala, ale kapitalną interwencją popisał się Boubacar Barry. WKS odpowiedział akcją Drogby i minimalnie niecelnym strzałem Yaya Toure. Do przerwy jednak bramki nie padły. W 70 minucie Słonie dostały piłkę meczową. W polu karnym faulowany był Gervinho i sędzia podyktował rzut karny. Do piłki podszedł największy gwiazdor WKSu Didier Drogba, ale w najważniejszym meczu turnieju poszedł w ślady Gyana z Ghany i przestrzelił! Rozstrzygnięcia nie przyniosły także obie połowy dogrywki i mecz miał zakończyć się rzutami karnymi.

Jak to bywa w tradycji Pucharu Narodów Afryki karne w finale muszą trwać bardzo długo. Tak było w 2006 roku i tak też zakończyło się w 2012 roku. Przez 7 serii żaden zawodnik nie popełnił błędu. Wtedy nie trafił Kolo Toure, ale na jego szczęście tak samo uczynił Kalaba. W drużynie Wybrzeża w decydującym momencie ponownie zawiódł gwiazdor. Tym razem fatalnie przestrzelił Gervinho, a okazji nie zmarnował Himoonde i Zambia wygrała PNA. Ten kto przed turniejem postawił na tę ekipę teraz cieszy się ze sporego zysku.

W meczu o trzecie miejsce faworyzowana Ghana uległa reprezentacji Mali 2:0, a obie bramki dla zwycięskiego zespołu zdobył Tidiane Diabate. Ghańczycy kończyli mecz w osłabieniu po czerwonej kartce dla Vorsaha. Faworyt turnieju Ghana wraca więc do domu bez medalu.