Egzoszkielet HULC jako wspomagacz dla armii

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, CIEKAWOSTKI, TECHNOLOGIE

Egzoszkielet- co to takiego? Dla niektórych brzmi to jak słowo z obcej galaktyki, a dla innych kojarzy się po prostu z układem szkieletowym. Dla naukowców jest to powłoka mocowana na zewnątrz ciała człowieka, której celem jest umocnienie siły mięśni osoby, która ją nosi. Egzoszkielet może obejmować cale ciało bądź tylko niektóre jego części jak na przykład partie mięśni ramion.

HULC (Human Universal Load Carrier) został stworzony z myślą o żołnierzach armii, by mieli możliwość udźwignięcia ciężaru stu kilogramów! Egzoszkielet stworzyli naukowcy z laboratorium „Lockheed Martin”, głównego gracza rynku zbrojeniowego na świecie. Dzięki tej technologii żołnierze mogą swobodnie poruszać się z dużym ciężarem, po ciężkich terenach. Urządzenie pozwala biegać z ładunkiem, pracuje w każdej pozycji a samo założenie zajmuje około 30 sekund! Jeśli baterie przestaną działać, Egzoszkielet nie utrudnia pracy żołnierzowi zachowując swoje funkcje. W krytycznych sytuacjach zdjęcie szkieletu zajmuje dosłownie kilka sekund. Lockheed Martin słynący z produkcji samolotów ma nadzieję, że w egzoszkielety HULC będzie zaopatrywać się naziemna obsługa, grupy operacyjne i antyterrorystyczne.

Ruch egzoszkieletu HULC uzależniony jest od kilku aspektów:
•Odpowiedniego oprogramowania komputerowego, które steruje maszyną
•Właściwego dopasowania do postury człowieka
•Systemu siłowników elektrycznych, hydraulicznych i pneumatycznych
•Odpowiedni akumulator bądź silnik

Dodatkowo w mechanizmie można zastosować żyroskopowe czujniki, które informują o stanie równowagi danej osoby i wprowadzają ewentualne korekty.Ważną rzeczą jest fakt, że Egzoszkielet nie wymaga żadnego sterowania gdyż sam dostosowuje się do ruchów człowieka. Dojście do precyzji tego mechanizmu kosztowało naukowców kilka lat prób i testów nie wspominając o poniesionych kosztach. Pojawiło się jednak wielu chętnych na tego typu urządzenie, więc koszty powinny zwrócić się z nawiązką!

Obecnie w Japonii i USA trwają prace nad wyprodukowaniem różnych wersji egzoszkieletów. Jednak najpowszechniejszą formą są te tworzone dla żołnierzy bojowych. Dla ludności cywilnej również przewidziano taką formę urządzenia. Ma się ono przyczynić do pomocy medycznej dla osób nie mogących się poruszać własnymi siłami, również w budownictwie i ratownictwie jako pomoc przy przenoszeniu różnorodnego sprzętu!

Sterowanie egzoszkieletem HULC odbywać się może na trzy sposoby:

1)Sterowanie głosem, dotyczy osób sparaliżowanych, nie mających możliwości sterowania ruchami. W tym przypadku osoba może zarządzać egzoszkieletem poprzez komendy głosowe. Mikrofon przesyła je do komputera, gdzie rozkaz jest interpretowany a następnie wysyłany do sterownika mechanizmu.
2)Sterowanie mechaniczne, dotyczy osób sprawnych częściowo, które mogą manualnie kontrolować Egzoszkielet (na przykład za pomocą joysticka).
3)Sterowanie za pomocą implantów, dotyczy osób z częściowo sprawnym układem nerwowym. Pacjent ma założony implant naskórny bądź podskórny, który wzmacnia impulsy nerwowe które odczytują intencje osoby i przekazują je do komputera.

W Polsce niestety nie można zaopatrzyć się w Egzoszkielet do użytku prywatnego pomimo sporego zapotrzebowania. Problemy z motoryką kończyn to chleb powszedni. Cóż, trzeba będzie z pewnością poczekać aż mechanizm będzie dostępny w Polsce dla wszystkich.

Ergoszkielety to postęp w technologii, bez dwóch zdań. To szansa dla wojska na łatwiejszą służbę, ale również szansa dla niepełnosprawnych na lepsze jutro! Wystarczy nałożyć szkielet na ciało i podążać drogami, którymi wcześniej nie było możliwości pójść…

Izabela Posłajko
wikipedia.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry