Justyna Kowalczyk wygrała zawody Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym w Szklarskiej Porębie

AKTUALNOŚCI, POLSKA, SPORT

Pierwsze w Polsce zawody Pucharu Świata w narciarstwie klasycznym zakończyły się zwycięstwem Justyny Kowalczyk. Polka w Szklarskiej Porębie zdobyła również koszulkę liderki.

Zaczęło się nie najlepiej. W piątek w eliminacjach sprintu nasza eksportowa biegaczka była dopiero 24. i w ćwierćfinale musiała ścigać się m. in. z Marit Bjoergen i liderką PŚ w sprincie Amerykanką Kikkan Randall. Kowalczyk dobiegła na metę trzecia i odpadła z dalszej rywalizacji. To samo spotkało jej największą rywalkę – Bjoergen. Norweżka została jednak sklasyfikowana niżej i Polka odrobiła do niej 6 punktów w klasyfikacji generalnej. Sprint wygrała Szwedka Ida Ingemarsdotter przed Maiken Fallą z Finlandii i Kikkan Randall.

sxc/svenic

Sobotni wyścig na 10 km był już pokazem siły Kowalczyk. Nasza biegaczka w wielkim stylu wygrała bieg wyprzedzając Bjoergen o 36 sekund. Trzecia na mecie Therese Johaug straciła kolejne 3 sekundy. Dzięki wygranej Kowalczyk powróciła na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Wyprzedza rywalkę z Norwegii o 14 punktów.

W Szklarskiej Porębie startowali również mężczyźni. Niestety w tej rywalizacji nie mogliśmy cieszyć się z dobrych występów Polaków. Nasi reprezentanci zarówno w sprincie, jak i w biegu na 15 km, zajmowali miejsca poza pierwszą pięćdziesiątką.
W wyścigu na krótkim dystansie triumfował Kanadyjczyk Devon Kershaw. Na mecie wyprzedził Nikołaja Moriłowa z Rosji i Ole Hattestada z Norwegii. Na 15 km najszybszy był Szwed Johan Olsson. Na podium stanęli też Szwajcar Dario Cologna i Rosjanin Aleksander Legkow.

W klasyfikacji generalnej pozycję lidera zachował Dario Cologna.

Warto dodać, że pierwsze w historii zawody tej rangi w Polsce spotkały się z bardzo życzliwymi komentarzami zawodników i oficjeli. Jest już potwierdzone, że za 2 i 3 lata Polska ponownie będzie gościć najlepszych biegaczy i biegaczki świata. Wciąż nie są rozstrzygnięte losy zawodów w przyszłym roku. Przygotowany jest już wstępny plan sezonu, w którym nie ma turnieju w Szklarskiej Porębie. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji i jeśli znajdą się fundusze na organizację zawodów, będą bardzo duże szanse na powtórkę z tego weekendu już za rok.