Spór o „Ludowe Oskary”

AKTUALNOŚCI

Amerykańska Akademia Filmowa zażądała od Stowarzyszenia Twórców Ludowych by to zmieniło nazwę przyznawanych przez siebie nagród. Teraz polskie Stowarzyszenie musi przekonać amerykańską Akademię, że nazwa nagrody nie jest kopią, a tym bardziej nagroda nie bazuje na dorobku znanych na całym świecie, prestiżowych Oscarów.

Statuetka „Ludowy Oskar“ - główna nagroda konkursu


„Ludowe Oskary” przyznawane są już od 10 lat. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych zgłosili się prawnicy, którzy chcą pomóc w rozwiązaniu sprawy – teraz należy zrobić wszystko by przekonać Akademię, że polska nagroda nie żeruje na dorobku amerykańskim. Prezes Stowarzyszenia Waldemar Majcher mówił, że jeśli Akademii Filmowej nie da się przekonać to nazwa nagrody zostanie zmieniona, ale póki co będą podejmowane wszelkie kroki by nazwę ocalić.

Amerykańska Akademia Filmowa oskarżyła twórców polskiej nagrody o to, że nadwyrężają oni prestiż Oscarów. Jednak Stowarzyszenie wybierając nazwę kierowało się chęcią uczczenia pamięci legendarnego polskiego etnografa Oskara Kolberga, a nagrody przyznawane są nie za osiągnięcia na polu kinematografii a za organizację najciekawszych wydarzeń folklorystycznych w Polsce.

Tamara Barriga
Źródło: tvn24.pl, kulturaludowa.pl

Powiązane wpisy

  • sprzekąsem

    Po prostu groza. Jeszcze trochę i nie da się powiedzieć słowa, które nie będzie zastrzeżone bądź nie będzie „rozwadniać” skojarzeń. Jak widać nawet bez ACTA w dobie globalizacji będzie coraz trudniej nie nadepnąć komuś na odcisk.


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry