NASA zbadała ziemskie lasy z kosmosu

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA, ŚWIAT

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała szczegółowe globalne mapy wysokości ziemskich lasów opracowane na podstawie laserowych pomiarów z orbity okołoziemskiej.

Zespół naukowców prowadzony przez NASA stworzył mapy na podstawie 2,5 miliona laserowych pomiarów dokonanych z kosmosu. Dane były zbierane w roku 2005 za pomocą instrumentu o nazwie Geoscience Laser Altimeter System, pracującego na satelicie ICESat (Ice, Cloud and land Elevation Satellite).

„Wysokość ziemskich lasów jest krytyczna przy szacowaniu ich biomasy, albo ilości węgla, którą zawierają. Nasza mapa może zostać użyta do poprawienia globalnych wysiłków w monitorowaniu węgla. Co więcej, wysokość lasów jest jedną z charakterystyk ziemskich środowisk naturalnych i w skali globalnej była do tej pory słabo zmierzona” – powiedział Marc Simard z Jet Propulsion Laboratory (Pasadena, Kalifornia), kierujący zespołem badawczym.

Mapa przedstawia najwyższe punkty korony drzew w lasach. Ma rozdzielczość przestrzenną na poziomie 1 kilometra. Dane satelitarne zostały także zweryfikowane na podstawie pomiarów naziemnych w 70 miejscach.

Generalnie wysokość lasów jest większa blisko równika, w rejonach tropikalnych, a mniejsza na wyższych szerokościach geograficznych. Zauważyć można też tendencję do mniejszej wysokości lasów położonych wyżej nad poziomem morza.

Mapa jest dostępna w internecie pod adresem http://lidarradar.jpl.nasa.gov/

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry