Krótka historia statuetki Oscara

AKTUALNOŚCI, FILM, MEDIA, POLSKA, ROZRYWKA, ŚWIAT, WYDARZENIA KULTURALNE

Oscar to nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznawana w dziedzinie filmu za najlepsze osiągnięcia w minionym roku kalendarzowym. Pierwsze nagrody zostały przyznane przez Akademię dopiero w 1929 roku czyli 2 lata po jej założeniu, a pierwsza gala trwała tylko 15 minut i nie była uważana za ważne wydarzenie. Po raz pierwszy Nagrody Akademii przyznano w 13 kategoriach, obecnie Oscary są przyznawane w 24 kategoriach.

Photo credit: Greg Harbaugh / ©A.M.P.A.S

W 1944 roku pierwszy raz transmitowano ceremonię poza granicami USA. Początkowo gale odbywały się na przełomie marca i kwietnia, chociaż to też nie było regułą. Natomiast od 2004 roku zdecydowano, że uroczystości odbywać się będą w ostatnią niedzielę lutego.

Data ceremonii była przekładana w historii tylko 3 razy – w 1938 z powodu wielkich powodzi, w 1968 z powodu pogrzebu Martina Luthera Kinga oraz w 1981 z powodu próby zabójstwa Ronalda Reagana.

Najbardziej pożądana statuetka w świecie filmu to wykonany ze stopy cyny, antymonu i miedzi i pokryty 24-karatowym złotem, mierzący 34,4 cm i ważący 3,8 kg Oscar. Statuetka przedstawia postać nagiego rycerza trzymającego oburącz skierowany w dół miecz. Rycerz stoi na cokole na którym znajduje się rolka taśmy filmowej z 5 klatkami, które mają symbolizować branże Akademii w roku jej założenia: aktorów, reżyserów, scenarzystów, producentów i techników. Na cokole znajduje się też skrót A.M.P.A.S. (Academy of Motion Picture Art and Science) oraz numer seryjny statuetki.

Statuetkę w takiej postaci zaprojektował scenograf Cedric Gibbson (sam zresztą nominowany do nagrody 39 razy) – Oscara miał naszkicować na serwetce podczas jednego z nudnych bankietów. Do roku 1931 Oscara nazywano Nagrodą Akademii za Zasługi, a magazyn Variety określał statuetkę „żelaznym człowiekiem”. Natomiast nazwy Oscar pierwszy raz publicznie użył w 1934 roku felietonista Sidney Skolsky, który rzekomo usłyszał jak bibliotekarka Akademii Margaret Herrick na widok figurki powiedziała, że ta wygląda jak jej wuj Oscar Pierce (niektórzy sądzą, że statuetkę nazwała aktorka Betty Davis). Akademia oficjalnie przyjęła nazwę dopiero 5 lat później.

Od 1949 numeruje się statuetki – zaczęto od numeru 501. Nagrodzeni nie mogą sprzedać nagrody, wyjątkiem jest odsprzedanie jej Akademii za symboliczną kwotę 1 dolara (koszt wykonania Oscara to ok. 300 dolarów). Mimo tego zdarzyły się przypadki sprzedaży nagrody (Michael Jackson posiadał Oscara za film „Przeminęło z Wiatrem”, którego kupił za 1,5 mln dolarów). Prace nad wykonaniem jednej statuetki trwają około 20 godzin, a w razie pomyłki jest ona natychmiast topiona.

Najbliższe rozdanie tych nagród już w niedzielę – 26 lutego.

Źródła: tcm.com, oscar.go.com
Tamara Barriga

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry