Bank Pekao SA organizuje emisję 7-letnich obligacji dla PKN ORLEN SA

AKTUALNOŚCI, BANKI, BIZNES, GIEŁDA, POLSKA

Bank Pekao SA organizuje największą emisję obligacji korporacyjnych kierowaną do inwestorów niebankowych od 2010 roku. Wartość emisji to 1 mld PLN.

Ogromne zainteresowanie inwestorów obligacjami PKN Orlen pozwoliło uzyskać bardzo korzystny dla spółki koszt finansowania na poziomie 1,6% ponad stawkę 6-miesięcznego WIBORu. W trakcie budowy książki popytu inwestorzy zgłosili zapotrzebowanie na obligacje przekraczające wartość 2 mld PLN. Z tego względu, PKN ORLEN zdecydował się zwiększyć kwotę emisji z 750 mln PLN do kwoty 1 mld PLN.

fot. materiały prasowe pekao sa


– Obligacje coraz częściej stają się alternatywnym do kredytów źródłem finansowania dla firm. Przedsiębiorcy przekonują się do zalet papierów dłużnych. Organizując dużą emisję ważne jest, aby korzystać z doświadczonych instytucji finansowych. Jako lider na rynku obligacji średnioterminowych, z 30% udziałem w rynku, cieszymy się że tak duża firma jak PKN ORLEN wybrała naszą ofertę – mówi Andrzej Kopyrski, Wiceprezes Pekao SA, nadzorujący pion bankowości korporacyjnej i rynków finansowych.

Datą emisji obligacji jest 27 lutego 2012 roku. Środki z emisji obligacji będą przeznaczone między innymi na refinansowanie zapadających obligacji wyemitowanych w 2007 roku. Emisja jest prowadzona przez Bank Pekao S.A. oraz ING Bank Śląski S.A. w ramach programu emisji obligacji na łączną kwotę 2 mld PLN ustanowionego w 2007 roku. 7-letnia zapadalność obligacji również stanowi dla spółki stabilne źródło finansowania średnioterminowego.

Kwota emisji PKN ORLEN wynosi tyle ile emisja dla Polkomtela z 2010 roku, która również była przeprowadzona za pośrednictwem Banku i była do tej pory największą emisją na rynku. Bank z sukcesem przeprowadził największe rynkowe emisje obligacji w Polsce dla takich podmiotów jak TVN, Globe Trade Centre czy Multimedia Polska. Pekao posiada również bardzo duże doświadczenie we wprowadzaniu obligacji do notowań na rynku Catalyst. W 2010 i 2011 roku wprowadzono do obrotu 5 emisji na łączną kwotę ponad 1,8 mld PLN, między innymi dla Polkomtela o wartości 1 mld PLN i Multimedia Polska na 400 mln PLN. Program emisji dla PKN Orlen jest kontynuacją tego trendu.

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry