Jak zostać królem – Oscarowy zwycięzca zeszłego roku w TV

AKTUALNOŚCI, POLSKA

Po abdykacji króla Edwarda VIII na rzecz jego związku z amerykańską rozwódką, jego funkcję przejął książę Yorku, Albert (Colin Frith). Kiedy zasiadał na tronie jako król Jerzy VI, jego największym przeciwnikiem było jąkanie się. Ponieważ Anglia stawała wtedy w obliczu inwazji hitlerowskiej, król musiał pokonać swój problem z wysławianiem się aby sprostać swoim obowiązkom – zwłaszcza że spopularyzowane wtedy radio uwidaczniało mankament nowego króla.

Sytuację zdała się uratować przezorna żona Alberta, Elżbieta (Bonham Carter), która sprowadziła australijskiego logopedę amatora, Lionella Logue (Geoffrey Rush). Specjalista posługiwał się jednak niekonwencjonalnymi metodami, które początkowo zrażały króla. Logue nie starał się bowiem niwelować objawów, ale docierać do przyczyn problemu króla. Wkrótce nawiązała się między nimi przyjaźń, która przesądziła o dalszym przebiegu wojny.

W 2011 film otrzymał 12 nominacji do Oscarów i wygrał 3 statuetki: dla filmu roku, Colina Fritha, reżysera Toma Hoopera i za scenariusz.

Film aktualnie emitowany na kanale CANAL+. Polecamy!

E.Bryła

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry