Aparat 41Mpix w Nokii 808 Pure View- chwyt marketingowy czy przełom w technologii?

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, MOBILE, POLSKA, ŚWIAT, TECHNOLOGIE

Nokia jak do tej pory nie zawiodła Nas, jeśli chodzi o aparaty komórkowe. Podczas tegorocznego Kongresu Mobile World, koncern przedstawił paletę nowych produktów. Sensację wzbudził nowy model telefonu Nokia 808 Pure View z aparatem 41 Mpix!

Oto nadchodzi nowa era fotograficznych rozwiązań, zapewnionych dla zaawansowanych smartfonów. Na rynek wchodzi pierwszy model z technologią PureView, który oferuje rozwiązania fotograficzne dla Nokii. Powszechnie panuje stereotyp, że telefonem komórkowym nie można zrobić zdjęć dobrej jakości lecz producenci ścigają się w ilości preferowanych megapikseli w telefonach. Dużą rolę tu odgrywa obiektyw, na który smartfony nie mają zbyt wiele miejsca. Nokia obala ten aspekt wprowadzając model 808.

fot. nokia

41 megapikseli to niewyobrażalna dla telefonu matryca wysokiej rozdzielczości, pozwalająca na uchwycenie obrazu w proporcjach 16:9 w rozdzielczości 7728×5354 pikseli bądź 4:3 w 7152×5368 pikseli. Oprócz tego, Nokia oferuje optyczne rozwiązania marki „Carl Zeiss” z trzykrotnym zoomem optycznym oraz technologię „pixel over-sampling”. Dzięki tym parametrom możliwe staje się uzyskanie zapisu plików w bardzo małych rozmiarach, które będą idealne do przesyłania za pomocą MMS i maila, ostrych zdjęć ukazujących najmniejsze detale oraz doskonałego działania w warunkach, gdy oświetlenie nie jest odpowiednie.

Technologia „Rich Recording” pozwalająca nagrywać pliki audio i odtwarzać wszystko w jakości Full HD 1080p. Natomiast „Dolby Headphone” sprawi, że pliki stereo z tego telefonu zyskują nową jakość w momencie odsłuchiwania na słuchawkach.

Ogromna rozdzielczość Nokii 808 wynika z zastosowania techniki resamplowania zdjęć. Polega to na tym, że każdy piksel dobierany jest z palety siedmiu zarejestrowanych przez matrycę! W specjalnym formacie tworzy się fotografia, a właściciel gadżetu ma możliwość dalszej obróbki swoich zdjęć. Ostateczny rozmiar takiego zdjęcia w rzeczywistości to 5, 8 albo 38 megapikseli.

Lampa ksenonowa błyskowa ma zasięg do 3,5 m. Diody LED, przydadzą się podczas nagrywania filmów wideo. Nowa Nokia może pochwalić się perspektywą rejestrowania filmów o prędkości 30 klatek na sekundę.

Tak więc Nokia 808 Pure View waży 169g a jej wymiary to 123,9×60,2×13,9mm. System działania „Symbian Belle”, procesor 1,3GHz oraz wyświetlacz „Amoled Clear Black” 16:9 to kolejne parametry modelu 808. Ekran telefonu chroni odporne szkło Gorilla Glass, także jest odporny na wszelkie uszkodzenia.

Pamięć 16GB można rozszerzyć o kolejne 32GB dzięki kartom microSD. Akumulator litowo-jonowy BV-4D zapewnia 540 godzin pracy (tryb czuwania) oraz 6,5 godziny rozmów!

Bluetooth 3.0 zapewnia łączność oraz WLAN, GPS oraz NFC, a łącze HDMI daje możliwość podłączenia telefonu z telewizorem.

Jak wiadomo zarówno w branży fotograficznej jak i GSM różne chwyty są dozwolone, tak więc firmy starają się by wyświetlane animacje dobrze wyglądały. Nokia poszła tą drogą tworząc model 808 Pure View.

Czy fotografowanie za jego pomocą rzeczywiście będzie takie, jak firma zapowiada i czy to nie jest typowe działanie marketingowe nakłaniające gadżeto-maniaków do zakupu tego modelu, okaże się w praktyce. Więc z niecierpliwością czekamy na pojawienie się modelu w sprzedaży!

Izabela Posłajko

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry