Od tego roku przelewy w bankowości elektronicznej w kilka minut!

AKTUALNOŚCI, BANKI, BIZNES, POLSKA

Jak wiadomo na przelew dokonywany w banku bądź przez Internet trzeba czekać nawet do dwóch dni, w zależności w którym banku dokonujemy takich działań. Dla nielicznych banki dają możliwość dokonania przelewu, który po kilku minutach trafia na konto odbiorcy za uiszczeniem opłaty 5 złotych. W tym roku stanie się to możliwe dla wszystkich klientów bankowości elektronicznej!

stock.xchng

Możliwości szybkich przelewów dają takie banki jak MultiBank, mBank oraz Alior Bank. Nad takim wdrożeniem pracuje Deutsche Bank. Większość z Nas jest bowiem skazana na korzystanie z systemu Elixir, poprzez który przelewy dochodzą po kilku godzinach, a gdy są wysyłane popołudniu- trafiają na konto odbiorcy następnego dnia.

W przypadku szybszych przelewów, bank korzysta z usług firmy Blue Media, która ma rachunki w 20 bankach. W sytuacji, gdy klient jednego z trzech organów, które podpisały umowę z instytucją, składa zlecenie prędkiego przelewu do innego banku, z rachunku pośrednika pieniądze są w natychmiastowym tempie przesyłane na rachunek potencjalnego odbiorcy. Później w czasie zwyczajnej sesji Elixir, z konta nadawcy pieniądze trafiają na rachunek Blue Media.

Istnieją jednak ograniczenia takiego systemu. Maksymalnie nadawca może przelać kwotę do pięciu tysięcy złotych. W większości banków takie zlecenie może złożyć tylko klient indywidualny, tak więc z konta firmowego nie można przekazać pieniędzy dostawcy za zakupiony towar. Koszt przelewów jest uzależniony od wysyłanej kwoty.

Są banki, w których przelewy dokonywane są w ramach systemu Sorbnet, który prowadzony jest przez NBP. Służył on do przekazywania rzeczywistych kwot w czasie, w wysokości 1 mln złotych najmniej. Ostatnio banki udostępniają taki system również dla mniejszych transakcji.

W tym roku Krajowa Izba Rozliczeniowa organizuje nowy transakcyjny system. Od końca stycznia system działa pilotażowo, dzięki podpisanej umowie z firmą Capgemini. Na razie trzeba czekać w nadziei, że wszystko pójdzie pomyślnie i za niedługo zaczniemy cieszyć się możliwością szybkiego korzystania z dokonywania przelewów.

Izabela Posłajko
źródło: Gazetaprawna.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry