Christopher Plummer – najstarszy laureat Oscara

AKTUALNOŚCI, FILM, GWIAZDY, ROZRYWKA, ŚWIAT

Christopher Plummer urodził się 13 grudnia 1929 roku, a najważniejszą nagrodę filmową odebrał 26 lutego 2012 roku. Tym samym przeszedł do historii jako najstarszy laureat tej nagrody. Podczas swoich podziękowań 84 letni Plummer zwrócił się do statuetki słowami: „Jesteś tylko dwa lata starszy ode mnie, kochany. Gdzie byłeś przez całe moje życie?”.

stock.xchng


Aktor jednak cierpliwie czekał na takie wyróżnienie. Zresztą już dawno temu mówił o swoim niesamowitym szczęściu ponieważ nie musiał nigdy cierpieć za swoją sztukę, ale jednocześnie cierpiał wystarczająco mocno by mógł nazwać siebie artystą.Kanadyjczyk zadebiutował na scenie w wieku 17 lat, a następnie szybko zaczął grywać na Broadwayu i w Hollywood. Plummer przez lata zagrał w kilku głośnych hollywoodzkich produkcjach – „Piękny umysł”, „Dziewczyna z tatuażem”, „Parnassus” czy „Skarb Narodów” jednak przede wszystkim pozostał aktorem teatralnym.

Mimo całej swojej wybitności aktor nie ma na swoim koncie licznych nagród – w Hollywood działa już od 1957 roku, a pierwszą nominację do Oscara dostał dopiero w 2010 roku za drugoplanową rolę męską w filmie „Ostatnia stacja”. Dwie nominacje do Oscara (w tym ostatnia wygrana), jeden Złoty Glob, nagroda BAFTA, nagroda Gotham, dwie nagrody od Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles, jedna od Bostońskiego Stowarzyszenie Krytyków Filmowych, Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych i od Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych oraz jedna nagroda Independent Award i Emmy to cały jego nagrodowy dorobek.

Większość tych nagród (aż 7) otrzymał za rolę 75 letniego ojca, który przyznaje się swojemu synowi do tego, że przez całe swoje życie był homoseksualistą. Film „Debiutanci” powstał na podstawie prawdziwej historii i doświadczeń reżysera, którego ojciec postanowił się ujawnić i przyznać, że jest gejem. Plummer przyznaje, że nie wybiera się na emeryturę, bo w tym zawodzie emerytury po prostu nie ma. „Mam zamiar umrzeć niespodziewanie na scenie lub na planie filmowym” – mówi Plummer.

Źródło: cbc.ca, imdb.com, film.interia.pl
Tamara Barriga

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry