Oscary: Od Mammy do Minnie, czyli dyskryminujący Oscar

AKTUALNOŚCI, GWIAZDY, MEDIA, ROZRYWKA, ŚWIAT, WYDARZENIA KULTURALNE

„Prawda jest taka, że nie ma wystarczająco dużo dobrych ról dla czarnych kobiet, zwłaszcza tym o większych rozmiarach” – powiedział Michael Musto, dziennikarz Village Voice. Jaki jest tego efekt? Oscar, którego dostała Octavia Spencer za rolę Minnie w filmie „Służące” to dopiero 6. wyróżnienie Academy Awards w historii dla czarnej kobiety.

Photo credit: Greg Harbaugh / ©A.M.P.A.S


Spencer otrzymała je po tym jak wcieliła się w rolę służącej, 72 lata po tym jak pierwsza czarnoskóra aktorka Hattie McDaniels otrzymała Oscara w tej samej kategorii za rolę…niewolnicy. McDaniels zagrała wtedy Mammy w filmie „Przeminęło z wiatrem”, gdzie całokształt postaci został ograniczony tylko i wyłącznie do roli służącej u białej rodziny. Podczas ceremonii rozdania nagród aktorka siedziała wraz z gościem przy osobnym stoliku.

Same role i późniejsze nominacje do Oscarów obu pań wzbudziły kontrowersje. Nie wszystkim podoba się to, że aktorki zgadzają się na role, w których uwłaszcza się godności granych przez nich postaciom. Podobnie było z zeszłoroczną zwyciężczynią, Mo’nique z „Precious”. Aktorki stanowczo bronią się mówiąc, że po prostu rzadko otrzymują propozycje lepszych ról.

„Co jeśli jedna z najbogatszych ról jaką dostałam to rola służącej w Mississippi 1962 roku? Swoją drogą, dlaczego właśnie takie a nie inne role są później nagradzane Oscarami?” – mówi Spencer. Podobnie broniła się McDaniels, która w swoim prawdziwym życiu wcielała się w rolę, którą Spencer tylko grała – służącej u białej rodziny. „ Dlaczego nie miałabym grać służącej za 700 dolarów tygodniowo? Gdyby nie to, byłabym nią za 7 tygodniowo’’ – argumentowała filmowa Mammy.

Mimo wygranej, po której Spencer została zasypana nowymi propozycjami, aktorka mówi, że nadal nie ma w czym wybierać, bo proponowane role nie odbiegają daleko od schematu. Zarówno Octavia Spencer jak i Viola Davis, która również otrzymała nominację z rolę w „Służących” ale przegrała z Meryl Streep, podejmują więc nową strategię – tym razem zajmą się produkcją.

Edyta Bryła
The Guradian, ABCNews

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry