W Chinach odkryto miasto sprzed 1000 lat zalane przez powódź

AKTUALNOŚCI, PODRÓŻE, STYL ŻYCIA, ŚWIAT

Chińscy naukowcy badają pozostałości miasta sprzed ponad 1000 lat, zatopionego w czasie powodzi w XVII wieku – informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Archeolodzy z Muzeum w Nanjing oraz Muzeum w Huai’an w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach zlokalizowali miejsce pozostałości miasta Sizhou, rozwijającego się przez stulecia nad rzeką Huai (Huai He) i zalanego osadami rzecznymi w czasie wielkiej powodzi w 1680 roku.

stock.xchng


Naukowcu ustalili, że Sizhou znajdowało się w okolicy dzisiejszego miasta Huai’an w okręgu Xuyi w prowincji Jiangsu i zajmowało powierzchnię 2,4 km kw. Około 85 proc. jego powierzchni jest obecnie przykryte warstwą osadów, naniesionych przez wody Huai He, a pozostała część nadal znajduje się pod powierzchnią wody.

Zdaniem archeologa Hu Binga z Muzeum Huai’an miasto Sizhou dobrze zachowało się pod warstwą osadów naniesionych przez rzekę, prawdopodobnie w stopniu nawet większym niż starożytne Pompeje we Włoszech, zasypane popiołem wulkanicznym.

Podczas prac na stanowisku naukowcy odnaleźli wieżę Świątyni Puzhaowang, zbudowanej w okresie panowania cesarza Zhongzonga (705-710 r.) z Dynastii Tang (618-907 r.) dla uczczenia buddyjskiego mnicha Seng Jia.

Jak poinformował Hu Bing, prowadzenie wykopalisk jest utrudnione ze względu na miękkość osadów i osuwanie się gruntu. Ponadto prace na szerszą skalę są wstrzymywane przez miejscowych rolników, którzy domagają się wysokich rekompensat za odstąpienie ziemi uprawnej na stanowisku.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy

  • Magda

    Byłam na Misji Kleopatra 2 lata temu. Organizacja naprawdę super. Na najwyższym poziomie. Od razu widać, że biuro od dawna organizuje wyjazdy do Egiptu bo robią to po prostu świetnie i naprawdę profesjonalnie. Z wielką chęcią poleciałabym na tą wycieczkę jeszcze raz. Te zabytki, cały ten klimat Egiptu…można się w tym zakochać! No i słońce. Chyba nigdzie indziej na świecie nie grzeje tak jak tam!

  • Kimka

    Coś niesamowitego! Świat jest tak niesamowicie ciekawy i jeszcze nie do końca odkryty. Ja w te wakacje jadę odkrywać Egipt. Wybieram się na wycieczkę o niesamowicie intrygującym mnie tytule „Misja Kleopatra”. Zapowiada się super zabawa, lecimy z mężem i znajomymi. Biuro wydaje mi się jest dobrym organizatorem i chociaż jeszcze z nimi nigdzie nie byłam to lecę bez żadnych obaw. Kto wie, można odkryję jakiś nieznany egipski skarb! To by było coś naprawdę ciekawego!


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry