Nauka: Mózg zwiększa poczucie smaku przy pomocy tzw. wyspy mózgowej

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, ŚWIAT

Mózg zwiększa poczucie smaku, nawet jeśli nie odczuwamy w wystarczający sposób walorów smakowych spożywanego produktu. Odpowiedzialna za ten efekt jest tzw. wyspa mózgowa – twierdzą uczeni z lizbońskiego Instytutu Champalimaud.

stock.xchng

W opinii portugalskich naukowców działanie wyspy mózgowej, zwanej insulą, wpływa w istotny sposób na proces tycia oraz utraty wagi.

„Mózg, za sprawą wyspy, wywołuje satysfakcję z jedzenia, nawet jeśli konsument nie potrafi dobrze zidentyfikować smaku spożywanego produktu. Insula zwiększa jego poczucie, gdyż wcześniej zapamiętuje ulubione smaki” – uważa prof. Albino Oliveira-Maia, szef zespołu badawczego.

Według portugalskich uczonych, wyspa mózgowa jako pierwsza odbiera sygnały wysyłane przez trzustkę i wątrobę, z wyprzedzeniem aktywując poczucie smaku.

„Tym samym, insula sugeruje preferencje żywieniowe poszczególnych osób. Dowodzi to, że nasze upodobania smakowe są zapisywane w mózgu. Badania wykazały wysoką aktywność neuronów w wyspie w momencie spożywania ulubionych produktów” – odnotowuje prof. Oliveira-Maia.

Zdaniem badaczy Instytutu Champalimaud, ostatnie odkrycie może zostać w przyszłości zastosowane do opracowania skutecznych programów odchudzających. „Ingerencja w działanie wyspy mózgowej może pomóc w porzuceniu przez konsumenta satysfakcji ze spożywania określonego produktu z przyczyn smakowych” – dodaje portugalski uczony.

Wyspa wchodzi w skład kresomózgowia parzystego. Zlokalizowana jest w dole bocznym mózgu. Jej powierzchnia, w przeciwieństwie do głównych płatów przodomózgowia, jest przykryta wieczkiem.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry