Czeskie Lwy 2012 rozdane

AKTUALNOŚCI, FILM, ROZRYWKA, ŚWIAT, WYDARZENIA KULTURALNE

Czeski Lew – odpowiednik Oscara – nagroda, została ufundowana w 1993 roku. Właśnie od tego momentu jest ona najbardziej prestiżową nagrodą przyznawaną za osiągnięcia filmowe lub telewizyjne w Czechach. W 2012 roku, jak zwykle, trafiła ona w ręce do najlepszych.

Faworytami tegorocznych Czeskich Lwów były Zdenek Jiraski z filmem „Poupata”, Vaclav Havel z obrazem „Odejście” („Odchazeni”) oraz animacja „Alois Nebel”. Pierwszy zwyciężył aż w czterech kategoriach: najlepszy film, reżyseria, rola Vladimira Jaworsky’ego i zdjęcia. Vaclav Havel – były prezydent Czech – już po śmierci dostał statuetkę za scenariusz do filmu „Odejście” – politycznej parodii, która miała 12 nominacji do Lwów. Najlepszy dźwięk, muzyka i kierownictwo artystyczne okazały się w animacji „Alois Nebel”.

Wracając do innych ważnych kategorii, warto wspomnieć o następujących: najlepszym dokumentem został „Under a Dark Sun”; statuetkę za najlepszą grę aktorską otrzymała Anna Geislerowa, która pojawiła się w obrazie „Nevinnost” jako Lida; swoją grą wyróżnił się aktor drugoplanowy Hynek Cermak („Nevinnost”), do którego też powędrowała nagroda.

Czeskiego Lwa za drugoplanową rolę żeńską dostała Tatjana Medvecka z obrazu „Dom”.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Lucernie, wiązanej z rodziną Havlów. Poprowadził ją Lucie Bila.

Iryna Kukharuk
Źródło:expats.cz/kinobox.cz/stopklatka.pl

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry