ESA świętuje 10 lat satelity Envisat na orbicie

AKTUALNOŚCI, CIEKAWOSTKI, NAUKA, TECHNOLOGIE

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) świętuje 10 rocznicę wystrzelenia największego satelity do obserwacji Ziemi. Envisat został wyniesiony na orbitę 1 marca 2002 roku z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

Czas misji ośmiotonowego satelity był zaplanowany na pięć lat, ale ten okres udało się podwoić i prawdopodobnie Envisat będzie jeszcze użytkowany do roku 2013. Do tej pory satelita okrążył Ziemię 50 tysięcy razy.

Envisat nieustannie obserwuje Ziemię z orbity – lądy, oceany, pokrywy lodowe, atmosferę. Czyni to za pomocą zestawu wyspecjalizowanych detektorów optycznych i radarów. Na podstawie zebranych przez niego danych ukazało się około 2000 publikacji naukowych.

Największym instrumentem na pokładzie satelity jest radar syntezy apertury (Advanced Synthetic Aperture Radar), który może dokonywać obserwacji zarówno w dzień, jak i w nocy i niezależnie od pogody (potrafi obserwować przez pokrywy chmur). Podczas ubiegłorocznego lata monitorował rekordowo małą pokrywę lodową na morzach w rejonie arktycznym.

Z kolei MERIS to spektrometr obrazujący, który uzyskuje zdjęcia koloru oceanu i lądów. Zebrane dane służą do tworzenia dokładnych globalnych map w ramach projektu GlobCover. Mapy te służą do modelowania zmian klimatycznych i zarządzania zasobami naturalnymi.

Satelita Envisat może też za pomocą swoich instrumentów śledzić obszary dziur w warstwie ozonowej oraz rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń od wielkich miast i od pożarów lasów. Mierzona jest także temperatura lądów i powierzchni oceanów. Przykładowym efektem tych obserwacji jest atlas pożarów na świecie (ATSR World Fire Atlas).

Envisat ma także wysokościomierz laserowy do pomiarów wysokości terenu z dokładnością do kilku centymetrów. Może on na przykład służyć do monitorowania poziomu mórz.

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry