Status CUDA Research Center NVIDIA dla Politechniki Gdańskiej

AKTUALNOŚCI, BIZNES, CIEKAWOSTKI, NAUKA, POLSKA

Politechnika Gdańska otrzymała status CUDA Research Center, świadczący o światowym poziomie badań w zakresie najnowocześniejszych technologii informacyjnych. Gdańska uczelnia znalazła się tym samym w gronie ośmiu wyróżnionych w ten sposób uniwersytetów z całego świata.

Na Politechnice Gdańskiej innowacyjnymi metodami wykorzystania kart graficznych do obliczeń naukowych zajmuje się kilka zespołów badawczych z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI).

Jak czytamy na stronie internetowej Politechniki Gdańskiej, status CUDA Research Center – przyznawany przez firmę NVIDIA – przyznano w uznaniu wkładu w rozwój tej dziedziny zespołowi z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej oraz Centrum Doskonałości WiComm, kierowanemu przez prof. Michała Mrozowskiego.

„Status ośrodka badawczego technologii CUDA daje zespołowi dostęp do najnowszego sprzętu, a także prawo udziału w interaktywnych szkoleniach oraz prawo do wsparcia technicznego. Uczelnię zaś upoważnia do korzystania przez rok z prestiżowego logo” – informuje uczelnia.

Uzyskanie statusu ośrodka badawczego technologii CUDA potwierdza wiodącą w skali świata pozycję zespołu z WETI w dziedzinie elektrodynamiki i fotoniki obliczeniowej. Firma NVIDIA uważa bowiem ośrodki badawcze technologii CUDA za centra wyznaczające stan wiedzy w zakresie masywnie równoległych obliczeń i określa ich badania jako „zmieniające świat”.

Oprócz Politechniki Gdańskiej wśród nagrodzonych statusem znalazły się uczelnie z Austrii, Indii, Rosji, Turcji, Hiszpanii i dwie uczelnie niemieckie.

Zespół prof. Michała Mrozowskiego od pięciu lat korzysta z technologii CUDA do przyspieszenia symulacji zjawisk elektromagnetycznych w zakresie mikrofal i fal optycznych. Dotychczasowe prace wykazały, że dzięki procesorom graficznym można uzyskać typowo ok. dziesięciokrotny, a w niektórych symulacjach elektromagnetycznych nawet ponad stukrotny wzrost szybkości obliczeń.

Wyróżniony zespół opracowuje nowatorskie techniki masywnego zrównoleglania wątków obliczeń, które pozwalają równocześnie wykorzystywać kilka tysięcy rdzeni obliczeniowych na jednej lub kilku kartach graficznych firmy NVIDIA.

Szczegółowe informacje na temat uczelni, które uzyskały status CUDA Research Center są dostępne na stronie: http://blogs.nvidia.com/2012/02/cant-stop-wont-stop-adding-new-cuda-centers/

PAP – Nauka w Polsce

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry