Tlen na księżycu Saturna

AKTUALNOŚCI, NAUKA, ŚWIAT

NASA ma kolejne zadanie do wykonania. Sonda kosmiczna „Cassini” którą wysłali w 1997 roku, wykryła na satelicie Saturna- Dione ślady tlenu! Po siedmiu latach satelita Cassini wysłana przez NASA dotarła w okolice Saturna i okrąża tę planetę wraz z jej księżycami. Ponoć Sonda poinformowała naukowców o obecności tlenu na Dione w kwietniu 2011 roku, jednak oficjalne informacje na ten temat pojawiły się w marcu tego roku. Analiza danych przesłanych przez Cassini pozwoliła stwierdzić, że otaczająca Dione atmosfera zawiera cieniutką warstwę tlenu zjonizowanego. Niestety na każde 11 centymetrów sześciennych powietrza księżycowego przypada zaledwie jeden atom tlenu. Oznacza to, że atmosfera jest tam o 5 miliardów razy rzadsza od Ziemskiej atmosfery, a co za tym idzie, w takich warunkach życie nie ma szansy istnienia.

NASA Glenn Research Center (NASA-GRC)


Naukowcy zakładali już dwa lata temu, że istnieje szansa występowania w atmosferze Dione tlenu. Stwierdzono jednak, że nie ma możliwości by pierwiastek ten stale otaczał księżyc i tworzył atmosferę, gdyż grawitacyjna siła satelity była zbyt mała, by utrzymać blisko swojej powierzchni cząsteczki tego pierwiastka. Jednak rok temu nastąpił przełom, kiedy Cassini przeleciała na wysokości około 500 kilometrów od powierzchni lodowej Dione. Za pomocą spektrometru plazmy, który był zamontowany na jej pokładzie, udało się wykryć jony tlenu tworzącego atmosferę księżycową. Pozwoliło to naukowcom NASA skolekcjonować dotychczasową wiedzę o satelitach naturalnych Saturna.

Zastanawiacie się pewnie wszyscy skąd na tak odległej atmosferze znalazł się tlen? Otóż naukowcy stwierdzili na początku, że został on wytworzony przez formy życia istniejące na księżycowej powierzchni. Teoria została obalona kiedy okazało się, że atmosfera Dione wyłoniła się z lodu pokrywającego powierzchnię tego satelity. Wyglądało to tak, że cząsteczki wysokoenergetyczne które tworząc słoneczne wiatry „zbombardowały” powierzchnię księżyca powodując, że zjonizowane cząsteczki tlenu oderwały się od niej. Jak zawsze istnieje również druga teoria zakładająca, że procesy geologiczne które zachodzą w czasie, ukształtowały powierzchnię Dione i wówczas jony wybite zostały do atmosfery.

Ciekawe jest, że cząsteczki tlenu naukowcy znaleźli również na powierzchni innego księżyca Saturna oraz na skałach, które krążą wokół niego. Wynika z tego, że pierwiastek ten charakteryzuje taki układ ciał niebieskich, a według specjalistów z NASA tlen na pewno nie pochodzi od jakiejkolwiek formy życia…

Izabela Posłajko
www.nasa.gov

Powiązane wpisy


Drogi czytelniku, nasza strona internetowa korzysta z plików cookies
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Prawa autorskie © 2010-2014 NEWSFix Magazine.
Wszelkie prawa zastrzeżone.

Powrót do góry